Ak ste sa ocitli v situácii, že ste nezamestnaný, nezúfajte. Stane sa to viacerým z nás. To čo treba spraviť je sa zamerať na to čo chcete robiť, hľadať si novú prácu a nestrácať nádej, aj keď to trvá o niečo dlhšie. Využite tento čas na to, aby ste sa stali ešte lepším a atraktívnejším uchádzačom pre zamestnávateľov.
1. Zaevidujte sa na úrade práce
Je to prvý krok, ktorý by ste mali urobiť. Zistite podľa vášho trvalého bydliska, pod ktorý úrad spadáte. Všetky dôležité dokumenty a informácie, ktoré budete potrebovať na zaevidovanie nájdete na TEJTO stránke.
2. Spoznajte samých seba a rozvíjajte sa
Počas tohto obdobia máte priestor na to, aby ste zistili čo naozaj chcete robiť. Ak vás minulá práca nenapĺňala tak teraz s tým môžete niečo spraviť. Zistite, čo vám chýba aby ste sa mohli uchádzať o prácu, ktorá vás bude baviť. Spravte si plán úloh, rozdeľte si ich na jednotlivé dni a pracujte na svojom zdokonaľovaní. Môžete začať študovať alebo si spraviť rôzne kurzy, ktoré vás posunú ďalej. Taktiež sa môžete začať učiť nový cudzí jazyk, ktorý vám pomôže pri hľadaní novej práce. Angličtina je základ aj na nižších pozíciách, ešte väčšou výhodou je keď ovládate viacej jazykov.
3. Hľadať, hľadať, hľadať
Každý čo stratil zamestnanie získa čas aj na nejaký ten oddych. Je správne si oddýchnuť ale nezabúdajte, že ak ten oddych trvá už pár týždňov, mali by ste sa vrátiť k hľadaniu práce. Má to viacero dôvodov: vy spohodlniete a bude pre vás náročnejšie sa dostať znova do toho kolobehu; vaše šance na získanie práce sa znížia; ste dlho evidovaný na úrade práce, v ktorom by ste sa mali snažiť byť čo najkratšie. Prácu si môžete hľadať cez rôzne portály na hľadanie práce alebo využiť personálnu agentúru, ktorá vám s tým môže pomôcť. Pripravte sa na pohovor aj podľa nášho predchádzajúceho článku.
4. Uchovajte si pracovné návyky
Uchovať pracovné návyky môžete tak, že sa zobudíte v čase kedy začína pracovný deň (okolo 8-9). Nebudete vylihovať do 12, ale vstanete, spravíte si raňajky, a všetky vaše ranné rituály a začnete pracovať na svojej budúcnosti. To znamená, že sa si vyhradíte čas na prezeranie a hľadanie pracovných ponúk, napíšete si životopis, motivačný list a budete robiť aktivity, ktoré súvisia s vašim osobným rozvojom. Dôležité je nestrácať kontakt aj so svojimi kamarátmi, bývalými kolegami, ktorí vám taktiež môžu pomôcť k novej práci.
5. Hľadajte príčiny vášho neúspechu
Ak sa vám dlhšie nedarí získať prácu, spýtajte sa na objektívny názor vašich bývalých kolegov, šéfa, vašich známych. Možno posielate všeobecné životopisy, ktoré až tak nezaujmú, alebo sa hlásite na pozície, na ktoré nie ste kvalifikovaný. Ak ste absolvovali už nejaké pracovné pohovory a neuspeli ste, spýtajte sa personalistu, ktorý s vami robil pohovor, že prečo ste neuspeli a neboli pre neho vhodným kandidátom. Buďte otvorený kritike a nebojte sa opýtať. Len tak sa budete vedieť zlepšiť.
Ak chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našom Facebooku DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame Dekra_pracovne_ponuky.