5 znakov, podľa ktorých poznáte, že máte dobrú prácu

Máte pocit, že momentálne prežívate v práci stereotyp a uvažujete nad zmenou? Skúste sa najskôr zamyslieť nad tým, či musíte vymeniť pracovné prostredie lebo vám už nevyhovuje alebo je problém niekde inde. Týchto 5 znakov vám napovie, že vaša práca nie je až tak zlá.

Adekvátna mzda

Vaša mzda v aktuálnej práci je adekvátna vášmu výkonu. Mzda sa môže skladať z vášho platu ale aj z rôznych benefitov, ktoré vám zamestnávateľ ponúka. To môže byť napríklad dovolenka navyše, rekreačné bonusy, teambuildy, školenia, rôzne poukážky, možnosť pracovať z domu a pod.

Problém nastáva vtedy keď máte pocit, že vaše ohodnotenie nie je dostatočné. Neporovnávajte sa s kolegami, ktorí môžu mať vyšší plat ako vy. Plat by mal byť adekvátny vašim skúsenostiam. Ak ste si však vedomí svojich kvalít a viete, že vaša pracovná pozícia je v iných firmách lepšie hodnotená a nepodarilo sa vám nájsť spoločnú reč s vašim nadriadeným, vtedy sa môžete zamyslieť nad prácou v inej firme. 

Pocit užitočnosti

Pocit užitočnosti môže mať vo väčšine prípadov väčší vplyv ako mzda. To ak sa cítite vo vašej práci potrebný a nenahraditeľný vie zlepšovať vašu pracovnú morálku a váš celkový výkon v práci.

Naopak, keď máte pocit, že dávate do svojej práci všetko a pracujete aj na 110% a necítite, že si to vo vašej práci niekto váži alebo nedostávate pochvaly za dobre odvedenú prácu, môže to byť demotivujúce. Niektorí zamestnávatelia berú výkon svojich zamestnancov ako samozrejmosť aj vtedy, keď sa zamestnanci snažia robiť aj niečo navyše. Tento problém sa dá napraviť jednoduchým rozhovorom s vašim nadriadeným. 

Kamarátsky kolektív

V práci trávite možno tak 40 hodín týždenne, teda 8 hodín denne, čo je viac ako v domácom prostredí. Práve preto kolegovia zohrávajú významnú rolu v tom, ako sa cítite na pracovisku, a či sa budete tešiť každý deň do práce.  Majú významný vplyv aj na váš výkon a na pracovnú morálku. Je super, ak je atmosféra v práci uvoľnená a dokážete sa spolu s kolegami zabávať a tvoriť si spoločné zážitky. Taktiež takéto pracovné vzťahy posilňujú aj spoločné teambuildy, rôzne sezónne večierky, počas ktorých dokážete spoznať svojich kolegov aj z inej stránky. Mať v práci z kolegov kamarátov je významným plusom, vďaka ktorému chodíte do práce s radosťou a nie len z povinnosti.

Naopak nesúdržné, nepriateľské prostredie v práci, či z pohľadu kolegov alebo nadriadených, vedie k dlhodobej nespokojnosti, k strate motivácie pracovať a nakoniec môže viesť aj k zmene zamestnania.

Rôznorodá náplň práce

Náplň vašej práce nemusí byť vždy zábava, ale rozhodne by mala byť rôznorodá a zaujímavá pre vás. Taktiež je dobré keď vidíte výsledky svojej práce, ktoré vám prinesú nejaké zadosťučinenie. Ešte viac efektívny a spokojný v práci môžete byť keď viete, že máte možnosť kariérneho rastu. Vedieť, že máte možnosť rozvoju, a vaša práca nie je prehliadaná taktiež ovplyvňuje vašu spokojnosť vo vašom zamestnaní.

Ak je vaša práca monotónna, váš každý deň je taký istý  a máte pocit, že vás to nenapĺňa, asi to nebude pre vás to pravé orechové.

Faktorov v práci, ktoré môžu ovplyvniť vašu spokojnosť s vašou prácou je omnoho viac ako sme vymenovali. Ale ak ste spokojný aspoň s týmito 5 znakmi a rozmýšľate nad výmenou zamestnania, mali by ste si to ešte dobre premyslieť. 

 

Ak chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našom Facebooku DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame Dekra_pracovne_ponuky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *