Ako napísať úspešný životopis?

Ako sa vyvíja váš profesijný život, mal by sa vyvíjať aj váš životopis. Každý úspech, ktorý vás vie posunúť ďalej, každé vaše zdokonalenie v cudzích jazykoch, zručnostiach s počítačom alebo rôzne projekty zo školy, to sú vaše kvality, ktoré stoja za zmienku. Kde by ste ich mali spomenúť, ak nie vo svojom životopise?
Ako napísať životopis vie asi každý. Ale ako z neho spraviť životopis, ktorý sa nestratí medzi desiatkami ďalších na stole HR špecialistu? Tu si povieme pár tipov a rád, ktoré vám vylepšia a zdokonalia vašu “vstupenku“ na pohovor do vysnívanej práce.  

Ako správne začať svoj štruktúrovaný životopis ?

Prvé čo je dôležité vedieť pri písaní životopisu je jeho štruktúra. Štruktúra životopisu by mala vyzerať nasledovne – začínajúc od osobných údajov, vaším vzdelaním alebo pracovnými skúsenosťami, znalosťami, úspechmi, referenciami, pridaním vašich hobby alebo dobrovoľníctva. Keď máme charakterizovanú
štruktúru nášho životopisu môžeme postupovať bod po bode.

Osobné údaje

Osobné údaje, ako je vaše meno, priezvisko a akademický titul uvádzame viditeľne vo vrchnej časti nášho životopisu. Kľudne ich môžete umiestniť namiesto nadpisu životopis. To, že je to váš životopis je jasné, dôležitejšie je ukázať veľkým písmom vaše meno. Ďalšie údaje ako je vaša e-mailová adresa, bydlisko a telefonický kontakt musia byť aktuálne, aby sa nestalo to, že vás personalista v prípade jeho záujmu nezastihne. E-mail by mal byť seriózny, nepoužívajte žiadne prezývky. Ak máte vytvorený profil na LinkedIn uveďte aj ten, dajte si však pozor na to, aby ste ho mali dostatočne spracovaný. Dátum vášho narodenia môžete uviesť, nie je to však podmienkou. Sám si zhodnoťte či váš vek bude pre budúceho zamestnávateľa výhodou alebo naopak. Tak isto aj informácie o vašom rodinnom stave nemôže od vás zamestnávateľ vyžadovať, preto nie je na mieste ich uvádzať.

Fotografia

Fotografia nie je povinným prvkom životopisu. Môže však pomôcť k tomu, aby si váš životopis personalista viac zapamätal a vedel si ho priradiť k reálnej osobe. Ak sa rozhodnete pre uvedenie fotografie do životopisu, použite fotografiu, ktorá je aktuálna a vidieť na nej vašu tvár jasne.

Vzdelanie

Pokračujeme s vaším dosiahnutým vzdelaním. To zoraďte od vášho posledného najvyššieho dosiahnutého vzdelania. Vypíšte celý názov školy, odbor ktorý ste študovali a spomeňte aj vašu bakalársku alebo diplomovú prácu, ak jej téma súvisí s hľadanou prácou. Ak ste absolvovali školenia alebo kurzy, tie tiež stoja za zmienku. Pri nich vypíšte inštitúciu, v ktorej ste školenie alebo kurz absolvovali a aj jeho trvanie. Základnú školu nemusíte uvádzať, ak to nie je vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie.

Pracovné skúsenosti

Pracovné skúsenosti popíšte chronologicky zoradené od tej poslednej a vypíšte len tie, ktoré by mohli personalistu zaujímať. Treba uviesť  názov firmy, časové rozpätie, popíšte vašu náplň práce a úlohy, ktoré ste museli plniť. Ak sa vám podarilo dosiahnuť úspechy vo vašich predchádzajúcich zamestnaniach spomeňte ich a nezabudnite aj na čísla. Ak viete uviesť, že kvôli vašej práci sa vo firme zvýšil predaj o 15% za konkrétne obdobie, určite to tam napíšte. Absolventom alebo študentom, ktorý nemajú bohaté pracovné skúsenosti odporúčame uviesť projekty zo školy. Nemali by ste uvádzať 10 letných brigád, ktoré nemajú nič spoločné s tým, čo chcete robiť.

Ostatné zručnosti a schopnosti

Do nasledujúcej časti vášho životopisu patria vaše zručnosti, znalosti a schopnosti, ktoré ovládate a vynikáte v nich. Píšte tam tak isto tie, ktoré daná pozícia vyžaduje alebo tie, ktoré si myslíte, že budú prínosné pre budúceho zamestnávateľa. Čo všetko má byť obsahom tejto časti ?

Jazykové znalosti

Jazykové znalosti uvádzajte v štandardizovaných úrovniach (A1,A2,B1,B2,C1,C2). Ak ste ukončili strednú školu s maturitou z angličtiny na úrovni B2 ale necítite sa, že by ste dokázali komunikovať a formulovať vety na tejto úrovni, spomeňte vašu reálnu úroveň, na ktorej sa nachádzate. Nechcete aby vás personalista na pohovore prekvapil s úrovňou angličtiny, ktorú neovládate. Ak máte certifikáty z jazykových kurzov alebo navštevujete jazykovú školu, uveďte tieto informácie. Sú to aktivity, ktoré budú zamestnávateľa zaujímať.

Počítačové zručnosti

Počítačové zručnosti tiež charakterizujte podľa stupnice, najpoužívanejšia je:  začiatočník-stredne pokročilý-pokročilý-expert. Asi každý pracoval už na škole s balíčkom MS, či to bol Word, PowerPoint, Excel alebo ostatné programy. Ak ste sa tomu venovali len povrchovo, určite nepíšte, že ste pokročilý alebo expert. Vymenujte všetky programy, špecializované softvéry, ktoré ovládate a nezabudnite k nim vymenovať aj kurzy, školenia, ktorými ste prešli. Ak potrebujete uviesť na základe vašej praxe aj ďalšie znalosti (napr. z administratívy, logistiky atď.) uveďte ich v ďalšom odseku.

Vaše preukazy

Patria sem preukazy, ktorými disponujete, napríklad potravinársky, vodičský a pod. Pri vodičskom preukaze špecifikujte skupinu, v ktorej vám bol udelený preukaz a uveďte aj najazdené kilometre. Vodičský preukaz sa zvykne písať do životopisu len vtedy, ak ste ochotný ho aj použiť. Ak nie ste aktívny vodič a všade chodíte radšej taxíkom, túto informáciu nepíšte.

Vaše vlastnosti

Pri tejto časti sa viacerí z nás zasekneme a začneme rozmýšľať, aký vlastne sme. Je však jasné, že otrepané vlastnosti ako komunikatívny, kreatívny, zodpovedný a celkovo jednoslovné vlastnosti by sme tam nemali dávať. Skúste sa opísať ako osoba, ktorá má tieto vlastnosti podložené reálnymi konkrétnymi situáciami a rozpíšte ich. Avšak ak plánujete priložiť k životopisu aj motivačný list tieto informácie si nechajte radšej na jeho písanie.  

 Záujmy

Záujmy môžete ale nemusíte priložiť. Vytvárajú však obraz o vás či ste človek, ktorý radšej osamote číta knihy alebo ste akčný športový typ, ktorý sa nebojí nových dobrodružstiev a nových výziev. Uveďte a popíšte aj také záujmy, ktoré sa podieľali aj na rozvoji vašich pracovných záujmov a kompetencií.  Ak ste vykonávali dobrovoľnícku činnosť nezabudnite aj na tú, je to vaša dobrá vizitka a v očiach zamestnávateľa to bude znamenať, že máte iniciatívu robiť niečo navyše.

Referencie

Ak si chcete priložiť referencie do vášho životopisu nezabudnite si vypýtať súhlas s ich uverejnením od bývalých zamestnávateľov. Tiež je to na vás či si ich do životopisu priradíte alebo nie. Ak nie, nič sa nestane. Budúci zamestnávateľ ak bude chcieť si tieto informácie o vás zistí. Sem patria aj odkazy na vaše projekty, články, webové stránky.

Na čo si dať pozor

Skontrolujte si pravopis životopisu

Ako už isto viete, životopis je váš prvý kontakt s budúcim zamestnávateľom. Preto si dajte záležať na tom, aby bol správne napísaný bez zbytočných chýb. Nechcete aby vás personalista odmietol len kvôli chybe, ktorú ste vy prehliadli. Nechajte si ho skontrolovať niekým iným alebo použite textové korektory na internete.

Dĺžka životopisu

Ak si myslíte, že čím dlhší životopis tým lepšie, ste na omyle. Dobrý životopis má maximálne 2 strany, najideálnejšia je však 1 strana. Na nej chce personalista vidieť všetky relevantné informácie pokope.

Buďte sebakritický a pravdivý

Toto je najdôležitejšia vlastnosť vášho životopisu. Ak sa nechcete ocitnúť na pohovore v trápnej situácii, kvôli vašim vymysleným zručnostiam a polopravdám, tak ich ani nepíšte. Pri písaní sa reálne ohodnoťte, nepreceňujte sa ale ani nepodceňujte.

Viac verzií

Vždy keď sa zaujímate o určitú pracovnú ponuku, prispôsobte jej aj svoje CV. Nikdy neposielajte univerzálnu formu, ktorú ste rozposlali už 20-tim zamestnávateľom. Vždy ho upravte a hlavne vždy aktualizujte.

Dizajn a názov

Ak svoje CV idete posielať do e-mailu, názov dokumentu musí obsahovať vaše meno. Tak dáte personalistovi možnosť aby si váš životopis oveľa jednoduchšie vyhľadal v doručenej pošte. Dizajn by mal byť prehľadný, takže používajte max. 2 druhy písma v primerane čitateľnej veľkosti.

Dúfame, že vás tento článok zaujal a bol pre vás prínosom. Ak máte záujem o ďalšie tipy a triky z pracovného prostredia, sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *