Ovládate základné princípy finančnej gramotnosti?

Finančná gramotnosť sú vaše vedomosti a skúsenosti, ako narábať s vlastnými finančnými prostriedkami a zabezpečiť finančne seba aj rodinu. Robiť správne finančné rozhodnutia, ktoré majú pozitívny dopad na vašu životnú úroveň, nemusí byť také náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. 

Ako dosiahnuť finančnú slobodu ?

V najideálnejšom prípade dosiahneme finančnú slobodu vtedy, keď náš pasívny príjem prevyšuje naše celkové výdavky. Napríklad, máme finančné prostriedky z prenajímania našej nehnuteľnosti alebo z výnosov a úrokov z investovaných peňazí. Tie nám zabezpečia príjem bez toho, aby sme boli odkázaní na príjem peňazí len z našej práce. Všetky naše finančné rozhodnutia musia smerovať alebo sa aspoň približovať k stavu finančnej slobody.

Základy finančnej gramotnosti a jej kroky

Najdôležitejšie je mať na začiatku prehľad o svojich financiách. Bez tohto kroku sa vám bude ťažko sledovať všetky príjmy a výdavky, ktoré máte každý mesiac. 

Ak uplynulo pár mesiacov a vy viete, kam vám pravidelne odchádzajú peniaze a koľko vám ich pravidelne prichádza, môžete začať uvažovať o vytvorení finančného rozpočtu pre vašu domácnosť. Vytvoriť finančný rozpočet môžete tak isto pomocou Excel tabuľky. Keďže už viete, na čo míňate peniaze, rozpíšte si jednotlivé položky a priraďte k nim očakávané sumy. Nezabudnite na položky, ktoré sa môžu objaviť neočakávane. Určite sa vám bude lepšie zaspávať s pocitom, že ste pripravený na neočakávané veci a že máte rezervu, ktorá vám tieto veci pokryje. Na konci každého mesiaca nahraďte očakávané sumy výdavkov tými reálnymi. Budete vidieť, či boli vaše odhady správne. Aké kroky by sme mali podniknúť, aby sme boli schopný vytvoriť finančnú stabilitu?

Sporenie

Väčší pocit bezpečia pocítite, keď budete mať usporené aspoň nejaké financie, ktoré by mohli pokryť neočakávané výdavky. Odporúčame šetriť konzistentne a odkladať si 10-15% z výplaty. Takýmto sporením by ste si mali vytvoriť rezervu, ktorá by mala mať hodnotu našich výdavkov za 3 až 6 mesiacov. Je však na vás, akú finančnú rezervu si vytvoríte.

Dlhy

Ak sa vám nabaľujú dlhy, z ktorých sa neviete vymotať, robíte niečo zle. Prvý krok, ktorý je nutné urobiť, je spísať si všetky svoje dlhy. Patria sem napríklad splátky pôžičiek, hypoték, kreditných kariet a pod. Vyhnite sa požičiavaniu peňazí na vyplatenie vašich dlhov, môže vás to totiž zaviesť do začarovaného kruhu.


Splatiť dlhy môžete dvomi spôsobmi:

  • Prvým je, že splatíte dlh s extra splátkami a/alebo s najvyššou úrokovou sadzbou. Táto metóda vám ušetrí najviac peňazí.
  • Ak však nemáte takú sebadisciplínu, odporúčame splatiť najprv dlh s najnižšou zostatkovou hodnotou.
Investovanie

S investovaním môžete začať, keď máte všetky svoje financie pod kontrolou – čiže nemáte žiadne dlhy a ovládate finančnú gramotnosť. Investovaním ochránite vaše peniaze pred strácaním hodnoty vplyvom inflácie. Investovať môžete pomocou zloženého úročenia, terminovaných účtov, dlhopisov a akcii, realitných crowfundingov a pod.

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o finančnej gramotnosti, sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA – Pracovné ponuky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *