Ako si hľadať prácu v zahraničí?

Pracovať v zahraničí je stále viac a viac populárnejšie. Niektorým ide o kariérny posun, iným o kultúrne obohatenia a niektorí berú prácu v zahraničí len ako sezónne privyrobenie. V každom prípade sa dá získať prácu viacerými spôsobmi. My si dnes posvietime na jednu z efektívnych ciest ako získať prácu ďaleko od domova, a to prostredníctvom personálnych agentúr. 

Prečo zvoliť cestu hľadania práce cez personálnu agentúru?

Personálne agentúry majú často prístup k pracovným ponukám, ktoré nemusia byť inzerované verejne. To vám pomôže získať konkurenčnú výhodu a nájsť prácu, ktorú by ste sami nenašli

Myslieť na všetky povinnosti, ktoré musíte splniť ak chcete pracovať v zahraničí môže byť dosť frustrujúce. Práve v tomto prípade je naozaj výhodné využiť personálnu agentúru, ktorá má odborné znalosti s potrebnými administratívnymi úkonmi aj v zahraničných krajinách.

Presťahovať sa za prácou do zahraničia zahŕňa niekoľko logistických výziev. Personálna agentúra vám často pomôže s dopravou, či so zabezpečením potrebného ubytovania. 

Pokiaľ idete do zahraničia cez personálnu agentúru máte tú výhodu, že sa vždy môžete na niekoho spoľahnúť. Tím personálnej agentúry je vždy pripravený pomôcť aj v tých najzložitejších otázkach. Ak neovládate cudzí jazyk na dobrej komunikatívnej úrovni, túto výhodu určite oceníte.

Ako si overíte sprostredkovateľa práce?

Každá personálna agentúra, ktorá ponúka prácu na Slovensku a v zahraničí musí vlastniť platné povolenie na sprostredkovanie práce vydané Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak ste si našli personálnu agentúru, overiť si či vlastní toto povolenie môžete TU.

Aké poplatky platíte personálnej agentúre?

Pred podpisom zmluvy nikdy neplaťte žiadne poplatky!

Agentúry nie sú oprávnené vyžadovať poplatky za registráciu alebo preklad dokumentov, môžu od vás vyžadovať len poplatky za doplňujúce služby ako je doprava alebo ubytovanie (ale tiež len po podpise zmluvy). Tieto služby však nemusíte využiť, avšak budete si všetko musieť hľadať na vlastnú päsť. Existujú však aj také pracovné ponuky personálnych agentúr, v ktorých máte zahrnuté zadarmo ubytovanie a máte zabezpečenú celú cestu na ich náklady. V takomto prípade je dobré si vypýtať ukážku ubytovania a taktiež recenzie od bývalých pracovníkov. Nemusíte však myslieť na to, koľko vás bude stáť ubytovanie a cesta, ale už od začiatku budete mať jasnú predstavu o zárobku.

Ak hľadáte presne takúto “all inclusive“ pracovnú ponuku navštívte tento link. 

Čo má obsahovať pracovná zmluva?

Pracovná zmluva slúži ako potvrdenie o prijatí do zamestnania.

Obsahovať by mala:

  • názov, adresu, identifikačné číslo a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa
  • dĺžku trvania zamestnania
  • druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky
  • spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia
  • rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody
  • PLUS: výška poplatku, ak je predmetom zmluvy aj poskytnutie nejakej nadštandardnej služby.

Pred podpisom zmluvy si ešte raz overte všetky informácie ohľadom cesty do zahraničia, ubytovania, pracovnej náplne ale aj o možnosti mať kontakt na konzultanta a pod.

Ako zistíte, že nejde o fér pracovnú ponuku?

Vždy keď nájdete pracovnú ponuku dajte si pozor na to, ako znie daný inzerát. Pracovné ponuky, ktoré sú na pohľad platovo veľmi lukratívne ale požiadavky na uchádzačov sú minimálne (ako napr. len motivácia pracovať, znalosť jazyka a pod..) znejú pri čítaní dobre, ale realita možno taká skvelá nebude. V takýchto inzerátoch sú taktiež často používané superlatívy.

Pozor si dajte aj na kontaktné údaje osoby, ktorá pracovnú ponuku inzeruje. Často, ak ide o podvodníka, na kontaktovanie používa len jeho osobnú e-mailovú adresu napr. na Gmail, Yahoo a podobne. Neuvádza žiadnu webovú stránku personálnej agentúry alebo iného sprostredkovateľa práce. To taktiež znamená, že adresa danej personálnej agentúry ani neexistuje, takže nie je možné prísť na osobné stretnutie ešte pred odchodom do zahraničia.

Taktiež si dajte pozor na rôzne poplatky. Podvodník často vyžaduje ešte pred sprostredkovaním práce rôzne registračné poplatky. A potom sa môže stať, že vám vôbec neodpovedá na e-maily alebo nedvíha telefón.

Dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli pri vašom hľadaní pracovnej ponuky v zahraničí. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom našich ponúkaných pracovných pozícií, neváhajte nás kontaktovať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *