Ako a kedy písať záľuby a záujmy do životopisu?

V tomto článku vás naučíme všetko, čo potrebujete vedieť o koníčkoch v životopise, vrátane toho, kedy  ich uviesť a ako si vybrať tie správne, ktoré zaujmú a zvýšia vám šance na úspech. Aké sú najlepšie záľuby a záujmy spomínané v životopise? 

Mali by ste vo svojom životopise spomenúť koníčky a záujmy?

Na túto otázku vám bohužiaľ nevieme dať presnú odpoveď, keďže to závisí od viacerých faktorov.

Kedy nie? 

Tak napríklad, ak ste profesionál s dlhoročnými skúsenosťami vo svojom odbore, pravdepodobne sa zaobídete bez sekcie o vašich koníčkoch a záujmov vo vašom životopise. Váš životopis viete vyplniť aj bez nich, a to napríklad súborom vašich zručností, pracovnými skúsenosťami a získanými certifikátmi. 

A kedy áno? 

Ak ste však čerstvý absolvent alebo jednoducho máte pracovných skúseností menej, a v životopise po zahrnutí všetkých základných sekcií (kontaktné informácie, pracovné skúsenosti, vzdelanie a zručnosti) vám stále ostáva priestor, zahrňte kľudne aj sekciu o záujmoch a záľubách.  To isté platí aj v prípade, ak máte obmedzené pracovné skúsenosti, vzdelanie či zručnosti súvisiace s pracovnou pozíciou, o ktorú máte záujem. 

Ako správne uviesť koníčky a záujmy v životopise?

Rozhodnite sa, či ich potrebujete

Prvá vec, ktorú chcete urobiť, je rozhodnúť sa, či by vám prospelo pridanie koníčkov a záujmov do vášho životopisu. Ako sme už spomenuli, koníčky a záujmy môžu byť závanom čerstvého vzduchu pre váš životopis, ale len za určitých okolností. 

Preskúmajte spoločnosť

Ktoré koníčky a záujmy teda zahrnúť do životopisu? Ak sa chcete rozhodnúť správne navrhujeme začať prieskumom spoločnosti. Zistite, či majú nejakú špecifickú pracovnú kultúru alebo aké vlastnosti by boli najideálnejšie pre novú pracovnú pozíciu.  

To zistíte: 

  • z pracovného inzerátu – prečítajte si pracovný inzerát a identifikujte typ zručností, ktoré hľadajú
  • z webovej stránky spoločnosti 
  • z účtov zamestnancov na sociálnych sieťach, ako je LinkedIn či Facebook.
Vyberajte len tie relevantné

Zaujímavých koníčkov a záujmov môžete mať desiatky, ale do životopisu vyberajte naozaj len tie, ktoré sú najrelevantnejšie pre danú pracovnú pozíciu. Ak sa teda v pracovnom inzeráte uvádza, že spoločnosť hľadá niekoho, kto je skvelý tímový hráč, potom je vhodné uviesť akýkoľvek druh skupinového športu. 

Alternatívnym prístupom k výberu správnych koníčkov a záujmov je použiť ich na vyplnenie medzier v zručnostiach. Ak vám chýbajú napríklad technické zručnosti, ale viete dokázať na základe vašich koníčkov, že na tú prácu máte vlohy, potom smelo do toho. 

Vytvorte samostatnú sekciu pre koníčky

V životopise vytvorte samostatnú sekciu o vašich záľubách, ktorú umiestnite na spodnú časť životopisu. Je dôležité, aby táto sekcia nezatienila dôležitejšie časti vášho životopisu, ako sú vaše kontaktné údaje, pracovné skúsenosti, vzdelanie alebo dokonca akékoľvek dobrovoľnícke práce alebo stáže, ktoré ste absolvovali.

Uvedťe 3-6 koníčkov a záujmov 

Odporúčame uviesť celkovo 3-6 koníčkov. Vyberajte ich však tak, aby sa hodili vašej pracovnej pozícii. 

Ktoré koníčky sú najpopulárnejšie a môžete ich uviesť v životopise?

Na základe najčastejšie požadovaných zručností spoločností môžete využiť tieto koníčky v životopise: 

Angažovanosť v komunite, dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo a zapojenie sa do lokálnej komunity je pravdepodobne tým najlepším koníčkom/záujmom, ktorý by ste mohli pridať do svojho životopisu. Totižto ukazuje vašu empatiu, iniciatívu robiť veci aj mimo vašich osobných záujmov, a rozvíja vaše organizačné, vodcovské schopnosti a učí vás tímovej práci.

Písanie

Rozvíja vaše komunikačné zručnosti – verbálne aj písomné, ktoré sú jedny z najvyhľadávanejších mäkkých zručností spoločnosťami. 

Blogovanie

Blogovanie je ďalším koníčkom, ktorý dokazuje, že máte vynikajúce komunikačné schopnosti, ktoré sú nevyhnutné pre väčšinu pracovných pozícií. Okrem toho tým ukazujete, že dokážete pracovať samostatne na nezávislých projektoch. 

Učenie jazykov

Nie je žiadnym tajomstvom, že ovládanie cudzích jazykov môže zvýšiť vaše šance na získanie zamestnania.  Dnes vedieť jeden cudzí jazyk je pre viacerých zamestnávateľov nevyhnutnosťou, vedieť viac cudzích jazykov môže byť pre vás veľká konkurenčná výhoda. 

Fotografovanie

Rovnako ako všetky ostatné záľuby na tomto zozname, aj fotografia vás môže reprezentovať viacerými spôsobmi, než „tento kandidát rád fotí“. Fotografia si vyžaduje kus kreativity, medziľudských aj technických zručností. Existuje mnoho pracovných pozícií, ktoré by mohli ťažiť z kandidáta, ktorý sa venuje fotografii. Ak sa o také zaujímate, nezabudnite to uviesť v životopise. 

6. Cestovanie

Cestovanie sa na prvý pohľad nemusí zdať ako najlepší koníček, ktorý by ste mali zahrnúť do životopisu. Ale veľa to o vás napovie, a to napríklad že sa radi učíte nové veci, spoznávate radi nové kultúry a nových ľudí. Ste organizovaný a prispôsobivý novým situáciám  a nebojíte sa vyjsť zo svojej komfortnej zóny.

Šport

Šport zlepšuje zdravie mozgu a vašu schopnosť vykonávať každodenné činnosti. Okrem toho, že sa vy cítite lepšie, šport pomáha rozvíjať vašu sebadisciplínu, tímovú prácu a medziľudské zručnosti.

Čítanie

Čítanie je jedným z najlepších koníčkov, ktoré si môžete uviesť vo svojom životopise, bez ohľadu na to, aké knihy radi čítate. Čítanie precvičuje mozog, zlepšuje schopnosť sústrediť sa, zvyšuje všeobecné znalosti, môže zlepšiť vaše komunikačné schopnosti a pomáha zmierniť stres. 

Tvorba hudby

Tvorba hudby si vyžaduje nielen kreativitu, ale aj veľa odhodlania, trpezlivosti a vytrvalosti. Nehovoriac o tom, že hra na nástroj môže tiež zlepšiť vašu pamäť a sústredenie. Preukázanie takýchto vlastností vás môže okamžite urobiť atraktívnejším pre náborových manažérov.

Joga

O joge je známe, že vytvára duševnú jasnosť, zmierňuje vzorce chronického stresu, uvoľňuje myseľ a zvyšuje koncentráciu. A povedzme si úprimne, kto by nechcel zamestnanca, ktorý by bol duševne zdravý, bez stresu a schopný sústrediť sa na svoju prácu? 

Art

Ak chcete robiť akýkoľvek druh umenia, musíte byť kreatívny. A kreativita je obľúbená vlastnosť, ktorá sa osvedčila aj pri hodnotení výkonnosti zamestnancov. Kreativita je totižto spojená s vynaliezavosťou, predstavivosťou a schopnosťou riešiť problémy. 

Tanec

Tanec zlepšuje vaše kognitívne schopnosti a schopnosti spolupráce (najmä ak tancujete s partnerom) a môže vám pomôcť uvoľniť sa a udržať nízku hladinu stresu. 

Zhrnutie

Predtým, ako začnete aplikovať to, čo ste sa naučili, prejdime si ešte hlavné body:

  • Záľuby a záujmy môžu pomôcť objasniť osobnosť kandidáta a odlíšiť sa od ostatných uchádzačov s podobnými pracovnými skúsenosťami a zručnosťami. 
  • Zahrňte do životopisu koníčky a záujmy len ak máte priestor po vymenovaní všetkých podstatných sekcií, ak máte obmedzené pracovné skúsenosti a relevantné zručnostiak to spoločnosť vyslovene vyžaduje, alebo ak spoločnosť kladie dôraz na charakterové vlastnosti svojich zamestnancov. 
  • Niektoré z najlepších koníčkov, ktoré si môžete pridať do svojho životopisu, zahŕňajú dobrovoľníctvo, písanie/blogovanie, učenie sa jazykov, cestovanie, športovanie a čítanie. 
  • Pred vytvorením samostatnej sekcie pre svoje koníčky a záujmy sa najprv uistite, že váš životopis z nich bude mať úžitok , potom si urobte prieskum spoločnosti a vyberte si správne zručnosti, ktoré by mohli doplniť vaše schopnosti a kvalifikáciu. 
  • Pri zostavovaní svojich záľub a záujmov buďte úprimný, buďte konkrétny a vyhýbajte sa záľubám, ktoré vyznejú čudne alebo asociálne.
 
Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našej Facebookovej stránke DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame DEKRA_pracovne_ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *