Pri vytváraní životopisu sa musíte rozhodnúť, ktoré sekcie zahrniete, ako si ho zostavíte a ako formátovať obsah životopisu. A čo by ste zahŕňať do životopisu nemali?
Čo je základ životopisu?
Základné sekcie, ktoré by nemali chýbať v žiadnom životopise sú:
- Kontaktné údaje
- Zhrnutie/cieľ životopisu
- Pracovné skúsenosti
- Zručnosti
- Vzdelanie
Taktiež by sa mali uvádzať v tomto poradí.
Keď ste do životopisu zahrnuli základné sekcie ale stále vám ostáva priestor alebo cítite, že by ste svoj životopis mohli ešte vylepšiť a byť viac zaujímavejším pre budúceho zamestnávateľa, môžete použiť ďalšie voliteľné sekcie, ako napríklad:
- Záľuby a záujmy
- Jazyky
- Certifikáty
- Publikácie (ak ste spisovateľ alebo akademik)
- Absolvované kurzy, školenia
- Ocenenia
- Dobrovoľníctvo
- Projekty
- Mimoškolské aktivity
Sekcia kontakty
Sekcia kontakty je prvou dôležitou sekciou, ktorú bezpodmienečne musíte mať zahrnutú vo svojom životopise. Okrem vášho mena zahŕňa táto sekcia aj názov vašej pozície/zamerania, fotku (môžete ju použiť, ale nemusíte) ale aj:
- emailovú adresu, napríklad v tvare [meno] + [priezvisko] @gmail.com. Odporúčame nepoužívať vašu pracovnú emailovú adresu,
- adresu – mesto, v ktorom bývate, zdržiavate sa ( stačí napísať len mesto, nemusíte písať presnú adresu),
- telefónne číslo.
Do tejto sekcie môžete zahrnúť (ale nemusíte) relevantné profily na vašich sociálnych sieťach, ako aj vašu osobnú web stránku, prostredníctvom ktorej sa chcete prezentovať.
Zhrnutie/cieľ životopisu
Zhrnutie alebo cieľ životopisu by sa mal nachádzať v hornej časti pod vašim menom a vašim pracovným zameraním.
Príklad ako môže vyzerať zhrnutie
Zhrnutie slúži hlavne ako úvod, v ktorom hovoríte o vašej pracovnej histórii, skúsenostiach, najlepších úspechoch a vašich najrelevantnejších zručnostiach. Malo by vedieť zaujať náborového manažéra do pár sekúnd a poskytnúť mu základné informácie o vašej osobe.
Cieľ životopisu je v podstate to isté ako zhrnutie, avšak viac zamerané na vaše ciele a vzdelanie ako na pracovnú históriu. Cieľ životopisu odporúčame využiť hlavne pri študentoch alebo čerstvých absolventoch, ktorí ešte nemali možnosť nazbierať toľko pracovných skúseností. V cieli životopisu väčšinou uvádzate vašu súčasnú situáciu, pracovnú pozíciu, ktorú by ste chceli vykonávať, a aké relevantné vzdelanie a zručnosti k tejto pracovnej pozícii máte.
Príklad ako môžu vyzerať ciele v životopise
Pracovné skúsenosti
Ďalšou sekciou sú vaše pracovné skúsenosti. Pracovné skúsenosti uvádzajte chronologicky od najmladšej po tie staršie. Nemusíte však udávať zamestnania spred 20 rokov alebo nerelevantné letné brigády. Každú rpacovnú skúsenosť rozpíšte: uveďte názov pozície, meno spoločnosti, pre ktorú ste pracovali/pracujete, od kedy do kedy a kde sa práca nachádzala. Potom uveďte v odrážkach vaše povinnosti a úspechy, ktoré vám pomôžu sa odlíšiť od konkurencie.
Prvý príklad jednej odrážky pracovnej pozície marketingového pracovníka ukazuje, aká bola pracovná agenda práce (asi taká ako pri všetkých kandidátoch). Avšak nehovorí o tom, ako v nej marketingový pracovník vynikal, ani to aké úspechy sa mu podarilo dosiahnuť.
Druhý príklad už hovorí o tom, čo bolo jeho náplňou práce, aké úspechy dosiahol, a aké reálne výsledky mali tieto úspechy.
Vzdelanie
Druhy vzdelaní by mali ísť, taktiež ako pracovné pozície, chronologicky od najmladšieho vzdelania po najstaršie. Vzdelanie naformátujte takto:
- typ titulu, odbor,
- názov univerzity,
- od kedy do kedy.
Voliteľne môžete zahrnúť aj informácie ako:
Zručnosti
Uvedenie sekcie zručností vo vašom životopise je pomerne jednoduché – stačí, ak uvediete svoje najlepšie zručnosti a poskytnete im úroveň odbornej spôsobilosti.
Príklad zručností v životopise
Pri písaní zručností v životopise nezabudnite na tie, ktoré sa vyžadujú v pracovnom inzeráte. Buďte však stále realistický pri udávaní zručností, taktiež aj o tom, na akej úrovni sa nachádzate. Zamerajte sa viac na tvrdé zručnosti, ako na mäkké. Náboroví manažéri zvyčajne hľadajú vo vašom životopise tvrdé zručnosti, aby sa ubezpečili, že ste vyhovujúci kandidát. Mäkké zručnosti si potom vie preveriť na pracovnom pohovore.
Voliteľné sekcie
Ako sme povedali vyššie, tieto voliteľné sekcie je na mieste uvádzať, ak nemáte dostatok pracovných skúseností, vzdelania alebo zručností súvisiacich s pozíciou. Patria sem:
- záľuby a záujmy ( ak chcete vedieť, ktoré záujmy čo hovoria o vašej osobnosti kliknite TU)
- jazyky- uveďte jazyky, ktoré ovládate s príslušnou úrovňou zručností (napr. začiatočník, mierne pokročilý atď.).
- certifikáty – uveďte názov certifikátu, prípadne inštitút, od ktorého ste ho získali, a dátum.
- publikácie (ak ste spisovateľ alebo akademik) – uveďte názov svojho článku, názov publikácie a odkaz.
- Kurzy, školenia – uveďte poskytovateľa školenia, názov programu a popis.
- ocenenia – uveďte názov ocenenia a dátum, kedy ste ho získali.
- dobrovoľnícke skúsenosti, projekty a mimoškolské aktivity – zahrňte ich do životopisu ako by ste písali o pracovných skúsenostiach.
Ako si zostaviť životopis?
V prípadoch kedy máte dostatok pracovných skúsenosti sa štruktúra životopisu skladá:
- z kontaktných informácií
- zo zhrnutia životopisu
- z pracovných skúseností
- z dosiahnutého vzdelania
- zo zručností a
- z voliteľných sekcií – len pokiaľ máte v životopise priestor. Ak by sa mal váš životopis preklopiť na druhú stranu len kvôli pár riadkom voliteľnej sekcie, radšej ju vynechajte a udržte si peknú štruktúru a dizajn životopisu.
Ako si zostaviť sekcie v životopise?
Ukážeme vám tri príklady ako si zostaviť životopis podľa vašej kvalifikácie a pracovných skúseností.
1. V prípade, že meníte zamestnanie vo svojom odbore a máte už dostatok pracovných skúseností a úspechov, s ktorými sa chcete pochváliť, vaša štruktúra životopisu by vyzerala takto:
- Kontaktné informácie
- Zhrnutie
- Pracovné skúsenosti
- Vzdelanie
- Zručnosti
- Voliteľné sekcie (ak na to máte priestor).
Táto štruktúra životopisu je najviac využívaná. A aby ste si to vedeli ešte lepšie predstaviť, tu je návrh:
Zdroj: novoresume.com
2. Ak ste čerstvý absolvent bez pracovných skúseností – nad pracovné skúsenosti by ste mali uviesť vaše vzdelanie, kurzy a zručnosti ktoré máte.
- Kontaktné informácie
- Zhrnutie alebo cieľ
- Vzdelanie
- Zručnosti
- Pracovné skúsenosti
- Mimoškolské aktivity
- Projekty
- Dobrovoľníctvo.
Zdroj: novoresume.com
3. Nakoniec, ak si robíte životopis kvôli zmene kariéry , usporiadajte svoj životopis takto:
- Kontaktné informácie
- Resume Summary alebo Cieľ
- Súhrn zručností
- Pracovné skúsenosti
- Zručnosti
- Voliteľné sekcie
Zdroj: novoresume.com
Tip: Zaujímavé šablóny životopisov môžete nájsť na stránke novoresume.com.