Ako podporiť duševné zdravie na pracovisku?

Je dôležité aby sme včas vedeli identifikovať indikátory zlého duševného zdravia u nás, ale aj u ľudí okolo nás. Stres, napätie a úzkosť má veľa pôvodov, no tým najfrekventovanejším je pracovné prostredie.
Aké kroky môžete podstúpiť v práci pre zlepšenie duševného zdravia vašich zamestnancov?

Rozpoznávajte príznaky duševnej nepohody včas

Príznaky duševnej nepohody ako je úzkosť môžeme na pracovisku pozorovať rôznymi spôsobmi. Či spozorujeme tie fyzické príznaky, ako sú bolesti hlavy, dýchavičnosť, závraty alebo si môžeme jednoducho všimnúť u našich pracovníkov prehnané emočné prejavy, či podráždenosť.

Zamestnanci, ktorí pociťujú úzkosť majú problém s udržaním zdravej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Môžu zrušiť rodinnú dovolenku kvôli pocitu, že toho majú v práci veľa alebo naopak, ostávať doma a pracovať do noci alebo trvať na príchode do práce, aj keď sa necítia dobre.

Manažéri môžu byť spokojnejší ak ich zamestnanci trávia veľa času v práci, aj po pracovnej dobe. Treba si však uvedomiť, že ľudia nie sú stroje a takéto správanie môže byť v budúcnosti viac kontraproduktívne ako užitočné. Zanedbávať duševné a fyzické zdravie vedie k zníženej chuti pracovať, dosahovať výsledky, a tým pádom k menšej produktivite.

Len päť minút rozhovoru zamestnávateľov so zamestnancami, ktorí pociťujú úzkosť, môže mať pozitívny vplyv. Je to jednoduché, stačí sa opýtať: ‘Si v poriadku?’. Ponúknite svojim zamestnancom možnosť pravidelných stretnutí, aby ste sa dozvedeli ako vnímajú svoju pracovnú záťaž.

Načúvajte

Manažéri by sa mali snažiť pochopiť prečo zamestnanci chodia do práce aj vtedy keď sa duševne necítia úplne v poriadku. Čím viac podpory im dáte, tým vytvoríte lepšie prostredie na prácu. Zamerajte sa na to, aby ste si v práci ako manažér precvičovali aktívne počúvanie – je to zručnosť, ktorá si vyžaduje skutočné pochopenie a reflexiu toho, čo sa vám hovorí, a následne poskytnete uváženú reakciu. Prejavujte pochopenie, klaďte otázky, a snažte sa porozumieť problému.

Ak sú vaši pracovníci v neustálom strese a napätí, pracujte s nimi aj prostredníctvom +, počas ktorých sa naučia identifikovať príznaky úzkosti, hnevu, stresu u seba a ostatných, a naučia sa s nimi pracovať a zvládať ich.

Taktiež im môžete poskytnúť priamy a dôverný prístup k odborníkovi na duševné zdravie. Nasmerujte svojich zamestnancov a nebojte sa hovoriť o duševnom zdraví.

Umožnite zamestnancom vybrať si, čo je pre nich najlepšie

Nakoniec je dôležité si uvedomiť, že žiadny jednotlivý zásah nefunguje pre každého. Kľúčom k podpore pracovníkov je flexibilita.

Zamestnávatelia by mali byť flexibilní a nechať zamestnancov, aby si každý deň zvolili päť minút starostlivosti o seba, či už ide o jednoduché natiahnutie sa za pracovným stolom, o rýchlu prechádzku mimo budovy alebo o krátke dychové cvičenia či meditáciu.  

Vytvárajte také pracovné prostredie, v ktorom sa vaši zamestnanci nebudú báť hovoriť o svojich pocitoch a emóciách a umožníte im realizovať aktivity, ktoré pomáhajú k ich každodennej duševnej pohode. 

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našej Facebookovej stránke DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame DEKRA_pracovne_ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *