Prečo by ste mali ísť študovať na vysokú školu?

Práve teraz je obdobie stredoškolákov, ktorí sa rozhodujú či ísť alebo neisť na vysokú školu. Aké výhody má štúdium na vysokej škole, a z ktorých vysokých škôl  majú absolventi na trhu práce najväčšie uplatnenie?

Aké výhody získate štúdiom na vysokej škole?

1.Networking

Na vysokej škole sa pravdepodobne stretnete s ľuďmi, ktorých zaujíma to isté čo vás. Študujete to isté, máte tie isté povinnosti a tie isté ciele, ktoré musíte spoločne dosahovať. Okrem skúškového obdobia máte veľa času na zábavu a na spoznávanie sa z novými ľuďmi. Práve vďaka vysokej škole si môžete vybudovať celoživotné priateľstvá a budovať kontakty aj do profesijného života.

2.Nové príležitosti

Vysoká škola vám otvorí nové možnosti, ktoré by ste bez nej nemali. Známy program ERAZMUS umožňuje študentom študovať svoj odbor nie len na území Slovenska ale na školách po celej Európe. Najväčším benefitom tohto programu je zlepšenie sa v cudzom jazyku. Ďalšími benefitmi sú prekročenie vašej komfortnej zóny, naučiť sa adaptovať na cudzie prostredie, posilnenie zodpovednosti,  nadväzovanie multikultúrnych vzťahov a prvé pracovné skúsenosti vďaka stážam a rôznym brigádam. Takéto skúsenosti sú na nezaplatenie a pre vašich budúcich zamestnávateľov atraktívne.

3.Pracovné skúsenosti

Okrej stáží v zahraničí a programu ERAZMUS sa vďaka vysokej škole môžete dozvedieť o rôznych pracovných príležitostiach, ktoré vám vedia dať praktické pracovné skúsenosti. Veľakrát sa stáva, že na vysokú školu vám príde na hodinu prezentovať nejaký odborník, ktorý vám dá možnosť sa prihlásiť k nim na stáž alebo na part-time job. Možností na vysokej škole je naozaj veľa, treba ich len správne využiť.

4.Platový náskok v budúcnosti

Každý chce zarábať veľa peňazí a vysoká škola vám to umožňuje. Portál platy.sk realizoval prieskum v 16 krajinách a porovnávali platy stredoškolských a vysokoškolských vzdelaných ľudí v jednotlivých vekových kategóriách. Prieskum ukázal, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia majú pred stredoškolsky vzdelanými vysoký náskok.  

Aký majú platový náskok zamestnanci s vysokoškolským vzdelaním oproti zamestnancom so stredoškolským vzdelaním?
Ktoré vysoké školy na Slovensku sú najatraktívnejšie pre absolventov a pre firmy?

Prieskum, ktorý robil portál Profesia.sk odhalil, že najžiadanejší absolventi sú zo Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity v Bratislave. Portál uvádza údaj, podľa ktorého si životopis takéhoto absolventa pozrie viac ako 6 zamestnávateľov.  Ak nechcete študovať v hlavnom meste, na 3. mieste sa umiestnila Žilinská univerzita a na 4. Technická univerzita v Košiciach.

Ktoré študijné odbory sú podľa firiem a absolventov najzaujímavejšie?

S najnižším skóre sa umiestnili odbory ako pedagogika, teológia. Absolventov odrádzajú hlavne nízke platy v týchto odboroch. Na 3. najnižšom mieste sa umiestnilo umenie, v ktorom je zasa veľmi ťažké presadiť sa.
Tie najlepšie odbory, ktoré sa tešia veľkému záujmu absolventov ale aj firiem je jednoznačne informatika, stavebníctvo a strojárstvo.

Z tohto vyplýva, že štúdium na vysokej škole vám vie zaručiť väčšie platové ohodnotenie ale aj lepšie uplatnenie na trhu práce. Výber školy je prvým krokom k vášmu profesijnému životu, preto je potrebné dôsledne zvážiť, ktorým smerom sa chcete uberať, a čo vás bude baviť.

Pre viac zaujímavých článkov nás sledujte na našej  webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *