Čo stojí na ceste k Vášmu úžasnému životu?

V minulosti bol spôsob života mimo komfort pre ľudí prirodzený. Ale od doby kedy sme sa viac utiahli do našich domovov a príbytkov, ktoré sa stali našimi komfortnými zónami, by malo byť pre nás oveľa dôležitejšie to, čo v minulosti bolo také prirodzené.  Nemusíme zachádzať ďaleko, stačí sa pozrieť na naše detstvo. Počas toho ako sme boli deti nám dni trvali dlhšie, každý z nich bol zaujímavý a pestrý na zážitky. Vyrástli sme a tento pocit sa zrazu stratil. Ale prečo? No asi preto, že keď sme boli deti nemali sme problém robiť veci, ktoré sme predtým ešte neskúsili. Učili sme sa každý deň a bolo to pre nás prirodzené, ale nie natoľko aby nás to nudilo. Cielene sme vyhľadávali nové zážitky, s radosťou sme robili všetko a bavilo nás to.

Komfortná zóna

Problémom nie je, že berieme náš domov ako takú ochrannú bublinu, v ktorej môžeme bezpečne zotrvať. Problém nastáva vtedy, keď nič iné nepoznáme okrem tejto nami vytvorenej bubliny. Čím dlhšie sa vyskytujeme len vo svojej komfortnej zóne, tým je to viac náročnejšie z nej vyjsť. Myšlienka, že váš dobre zabehnutý pohodlný život by ste mali teraz narušiť niečím, čo by vás mohlo priviesť k stresu, strachu z neznámeho a do nepohodlia, sa vám veľmi nepozdáva, ale pozrite sa na to z druhej strany. Vytvorte si v hlave dva scenáre ako by mohol vyzerať váš život.
Prvý scenár je ten, v ktorom ste nevykročili nikdy zo svojej komfortnej zóny.  Každý deň sa zobudíte a budete mať pri sebe svoju ženu/muža, o ktorú/ého sa už vôbec nesnažíte, pretože ste si jeden na druhého už nejak zvykli (nehovoriac o sexe vyskytujúcom sa raz za mesiac). Odídete do práce, ktorá vás nebaví, ale nechce sa vám s tým ani nič robiť. Prídete domov, čaká vás doma žena/muž, sadnete si spolu na gauč pozriete si televíziu a idete spať. Nemusím ani hovoriť, že sa toto opakuje každý jeden deň. Možno raz za čas športujete alebo sa idete poprechádzať ale nevytvorili ste si návyk a ani neskúšate nové veci.  Žijete takýto život lebo ste naň zvyknutý.
Predstavte si však druhý scenár, v ktorom ste človek, ktorý pracuje na svojom živote každý jeden deň aby bol zaujímavejší. Ráno sa venujete sebe, zacvičíte si a máte vytvorenú svoju rannú rutinu, ktorá vás robí šťastným. Za svojho muža/ženu ste vďačný a neberiete ho/ju ako samozrejmosť. Stále si rozumiete a ste jeden pre druhého partner pre každý tip aktivity a zábavy. Na svojej práci každý deň tvrdo pracujete a ste cieľavedomí. Kvôli tomu, že váš život nie je fádny ale robíte ho vy zaujímavým, prilákate k sebe aj zaujímavých ľudí. Tým vznikajú vo vašom živote spoločenské interakcie s druhými ľuďmi, ktoré vám otvárajú stále nový pohľad na rozdielne veci a prinášajú vám do života nové zážitky. Je naozaj zaujímavé, že čím viac ste vy odhodlaný robiť a učiť sa stále novým veciam, ako keď ste boli dieťa, tak máte pri sebe stále viac nových a zaujímavých ľudí. Veď si predstavte, že by ste sa ako dieťa schovávali stále doma a pozerali len televíziu. Nemali by ste nových kamarátov, nenaučili by ste sa hrať žiadnu spoločenskú hru a nikdy by ste nezažili úspech ani neúspech.

Fáza rastu

Niektoré nové činnosti môžu byť pre vás nepríjemné, pretože zachádzate za svoje hranice poznaného a bojíte sa, že zlyháte. Ale treba si uvedomiť, že ak chcete vo svojom živote napredovať a rásť musíte vyhľadávať nové situácie, v ktorých sa môže stať, že neuspejete a zlyháte. Vás to zamrzí, porozmýšľate nad tým, prečo ste neuspeli a budete mať potrebu sa zlepšiť. Potom prichádza vaša fáza rastu a zaslúžené víťazstvo. To, že sa ocitnete v zóne diskomfortu vám neprinesie do života len nových ľudí a nové zážitky, prinesie vám to aj oveľa väčšie sebavedomie. Povedzme si to na jednoduchom príklade:
Sedíte doma na gauči. Pozeráte sa na film o horolezcovi, ktorý lezie na stenu v krásnom prostredí. Hovoríte si, že ste to vždy chceli vyskúšať. Ale potom prídu vaše myšlienky v hlave, ktoré vám hovoria, že veď ty ani nevieš ako sa to robí, a to musí byť strašne zložité a určite by si sa od strachu ….. Tento náš hlas v hlave, ktorý nám hovorí stále o tom, ako je niečo strašne zložité a určite to nedokážeme  a nemáme na to, proste umlčte. Skúste neskončiť len pri týchto myšlienkach ale povedať samému sebe ÁNO. Toto slovíčko by sa malo stať vašou mantrou každodenného života. Nehovoriť nie, pretože s tým sa nikam nikdy nedostanete. Povedať áno každým novým zážitkom. No a čo ste spravili v tomto jednoduchom príklade? No zodvihli ste sa z pohodlného gauča, šli ste do lezeckého centra na umelú stenu,  vyliezli ste ju a keď ste sa znova postavili nohami na zem, zistili ste že ste strašne úžasný a tento pocit chcete zažívať každý jeden deň. Zodvihli ste si sebavedomie, zodvihli ste si svoju mienku o sebe a budú ju mať aj ostatný okolo vás. Robte to čo vás môže napĺňať a čo váš život môže robiť zaujímavejším. Odzrkadlí sa to u vás doma, v práci a vlastne v každom aspekte vášho života. Dokážete viac ako sedieť na gauči v pohodlnom byte alebo dome. 

Tak vstaňte a začnite už niečo robiť.

Dúfame, že vás tento článok zaujal a bol pre vás prínosom. Ak máte záujem o ďalšie, sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *