Máte základné princípy finančnej gramotnosti?

Finančná gramotnosť sú vaše vedomosti a skúsenosti, ako narábať s vlastnými finančnými prostriedkami a zabezpečiť finančne seba a svoju rodinu po celý život. Robiť správne finančné rozhodnutia, aby mali pozitívny dopad na váš život a na vašu životnú úroveň nemusí byť až tak náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Ako dosiahnuť finančnú slobodu ?

V najideálnejšom prípade dosiahneme finančnú slobodu vtedy, ak náš pasívny príjem prevyšuje celkové výdavky. Napríklad máme finančné prostriedky z prenajímania našej nehnuteľnosti, z výnosov a úrokov z investovaných peňazí. Tie nám zabezpečia príjem bez toho, aby sme boli odkázaní na príjem peňazí len z našej práce. Znamená to, že všetky naše finančné rozhodnutia musia byť premyslené a musia viesť alebo sa aspoň približovať k stavu finančnej slobody.

Základy finančnej gramotnosti a jej kroky

Najdôležitejšie je mať na začiatku prehľad o svojich financiách. Bez tohto kroku sa vám bude ťažko sledovať všetky príjmy a výdavky, ktoré máte každý mesiac. 

Ak uplynulo pár mesiacov a vy viete, kam vám pravidelne odchádzajú peniaze a koľko vám ich pravidelne prichádza, môžete začať uvažovať o vytvorení finančného rozpočtu vašej domácnosti. Vytvoriť finančný rozpočet môžete pomocou Excel tabuľky. Už viete na čo najviac peniaze potrebujete a miniete, preto si rozpíšte jednotlivé položky a priraďte k nim očakávané sumy vašich výdavkov. Nezabudnite na položky, ktoré sa môžu objaviť neočakávane. Je lepšie ak budete na to pripravený a vyhradíte si dopredu na to peniaze vo svojom rozpočte. Na konci každého mesiaca nezabudnite očakávané sumy výdavkov nahradiť reálnymi. Takto budete vidieť či sa vaše odhady naplnili, a či sa viete reálne pripraviť na všetky finančné výdavky.

Aké kroky by sme mali podniknúť, aby sme boli schopný vytvoriť finančnú stabilitu? 

Sporenie

Väčší pocit bezpečia pocítite určite vtedy ak viete, že máte usporené aspoň nejaké financie na neočakávané výdavky. Výhodné je si šetriť konzistentne odkladať si 10-15% z výplaty každý mesiac.  Takýmto sporením by sme si mali vytvoriť rezervu, ktorá v najideálnejšom prípade by mala mať hodnotu našich výdavkov v rozmedzí  3-6 mesiacov. Je to však na vás, akú finančnú rezervu si vytvoríte.

Dlhy

Ak sa vám stále nabaľujú dlhy a vy sa neviete z nich vymotať, robíte niečo zle. Prvý krok, ktorý je nutné spraviť je si spísať všetky dlhy, ktoré máte. Netreba zabudnúť na splátky pôžičiek, hypoték, kreditných kariet a pod. Ďalšie požičanie peňazí na vyplatenie vašich dlhov vás znova zavedie do začarovaného kruhu, a preto sa tomu radšej vyhýbajte.
Splatiť dlhy môžete dvomi spôsobmi.

  • Prvý je, že začnete platiť dlh s extra splátkami s najvyššou úrokovou sadzbou. Táto metóda vám ušetrí najviac peňazí.
  • Avšak ak ste človek , ktorý nemá až takú silnú sebadisciplínu alebo potrebujete cashflow, odporúčame platiť prvý dlh s najnižšou zostatkovou hodnotou.
Investovanie

S investovaním môžete začať ak máte všetky svoje financie pod kontrolou, nemáte žiadne dlhy a ste finančne gramotný. Investovaním však dokážete ochrániť hodnotu vašich peňazí aj do budúcnosti. Investovať môžete pomocou zloženého úročenia, termínovanými účtami, dlhopismi, realitným crowfundingom a pod. O investovaní a jeho formách sa budeme zaoberať v ďalších článkoch podrobnejšie. 

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o finančnej gramotnosti sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *