Ktoré veci môžete ako firma zmeniť na ceste k udržateľnosti?

Firmy môžu mať obrovský vplyv na klimatickú krízu, ak podniknú kroky správnym smerom. Majitelia firiem by mali zabezpečiť, aby priestory v ich spoločnosti boli šetrné k životnému prostrediu. Ale netýka sa to len majiteľov ale aj zamestnancov. Všetci sa môžu podieľať na takých opatreniach, ktoré budú šetrné a udržateľné. Ktoré kroky k udržateľnosti môže robiť každý jeden z nás?

Ak vyrábate produkt, urobte ho udržateľnejším. Bez ohľadu na to, aký produkt vyrábate, mali by ste podniknúť kroky, ktoré budú viesť k udržateľnejšej výrobe. Čo to však znamená?

 

 

 

 

 

Môžete vyrábať produkt z materiálov šetrnejších k životnému prostrediu

V procese výroby môžete používať energeticky šetrnejšie nástroje a stroje a uistiť sa, že zamestnanci ich vedia používať

Zvážte výber dodávateľov, zamerajte sa na tých, ktorí sídlia bližšie k vám, majú pozitívnejší vplyv na životné prostredie alebo využívajú elektrické prostriedky dopravy

Ak produkty nevyrábate, zamerať sa môžete na spotrebu energie v budove. Drvivá väčšina budov bohužiaľ nie je stavaná so zreteľom na udržateľnosť, preto sa musíme v rámci kancelárií snažiť o najnižšiu spotrebu energií, a to pri vykurovaní priestorov, vzduchotechnike či pri osvetlení.  V kanceláriách môžete šetriť napríklad:

 

 

 

 

 

LED žiarovkami, ktoré majú dlhú životnosť a na osvetlenie miestnosti spotrebujú len málo elektriny.

Odpojením všetkých zariadení alebo spotrebičov, ktoré sa momentálne nepoužívajú. Ak vypnete zariadenie, ale necháte kábel zapojený, elektrina bude stále pretekať.

Monitorujte aj spotrebu vody. Je to rovnako dôležité ako spotrebovať menej elektriny. Môžete investovať do vodovodných armatúr s nízkym prietokom, ako sú vodovodné kohútiky.

Taktiež je dôležité minimalizovať každodenný odpad v kanceláriách. Minimalizovať a triediť. Netreba však zabudnúť, že za triedením odpadu sa okrem zamestnancov podieľajú aj ďalší ľudia, ako je upratovačka alebo prevádzkovateľ budovy. S prevádzkovateľom sa môžete dohodnúť, ak vám chýbajú určité kontajnery na recykláciu, aby ich zabezpečil. Upratovačka by mala byť naladená na tej istej vlne, to znamená, že vaše vytriedené odpadky neskončia v jednom kontajneri.

Ako sme povedali, dôležité je zapojiť každého jedného zamestnanca do tejto iniciatívy. Zamestnancov možno povzbudiť v tom, aby chodili do práce pešo (ak ju nemajú ďaleko) alebo môžete pre nich zaobstarať firemné bicykle. Taktiež môžete vymyslieť v tomto smere rôzne spôsoby odmeňovania. Ale aby každý zamestnanec chápal dôležitosť týchto konaní, poskytnite im príležitosť vzdelávať sa v tejto problematike. Vytvorte u zamestnancov návyky šetrné k životnému prostrediu. Výborným príkladom sú aj spoločné teambuildingy v rámci ktorých môžete robiť ekologické aktivity.

Eko zmeny sa nestanú zo dňa na deň. A taktiež musíte na ne pripraviť aj svojich zamestnancov. Niektorí majú totižto svoje zaužívané zvyklosti radi a aj malá zmena môže na nich pôsobiť negatívne. Preto zavádzajte zmeny citlivo, postupne a nezabudnite o nich informovať v interných kanáloch.

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našej Facebookovej stránke DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame DEKRA_pracovne_ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *