Hľadajú kandidáta so skúsenosťami? Ale neviete kde ich získať?

Práve si hľadáte prácu, pozeráte si denne niekoľko pracovných ponúk, ale skoro každá vás odradí tým, že požadujú 2 – 3 ročnú prax v odbore? S týmto problémom sa stretávajú absolventi našich stredných, vysokých škôl alebo aj ľudia v rôznom veku, ktorí chcú zmeniť svoje pracovné zameranie. Čo by ste mali spraviť aby ste boli pre trh práce výhodným a zaujímavým kandidátom, aj keď nemáte dostačujúce pracovné skúsenosti?
Prezentujte sa cez váš životopis

Prvé na čom by ste mali zapracovať je váš životopis. Ak už tušíte akým smerom sa chcete uberať, a akú prácu hľadáte, upravte si ho podľa požiadaviek danej práce. Spravte si prieskum na webe a zistite čo od vás v danej práci budú požadovať. Ak ste už niekde predtým pracovali a aj keď to bola práca, ktorá s hľadanou nemá nič spoločné, môžete ju využiť. Zamerajte sa na vedomosti, zručnosti, ktoré ste sa naučili a mohli by byť pre vás niečím prínosné. Napríklad ak ste pracovali ako čašník/čka a zaujala vás pracovná ponuka na obchodného zástupcu, zamerajte sa na prezentovaní vašich komunikačných schopností, ktoré ste predtým využívali prirodzene každý deň. Keď sa nad tým zamyslíte, aj pred tým ste predávali a ponúkali produkt. Teraz svoje skúsenosti musíte len správne odprezentovať v životopise a na pohovore.

Zvyšujte svoju hodnotu

Nespoliehajte sa len na predošlé skúsenosti a na to, čo napíšete do životopisu alebo motivačné listu. Buďte sebakritický a porozmýšľajte aké zručnosti vám chýbajú, aby ste sa mohli zaujímať o danú prácu. Ak ste na niečo prišli, zistite, ako môžete tieto medzery vo vašich vedomostiach zaplniť. Prihláste sa na kurzy, stáže, školenia, vyhľadajte si workshopy alebo dobrovoľné prednášky na univerzitách či porozmýšľajte na nadstavbou vášho vzdelania. Všetky certifikáty, osvedčenia, diplomy sú reprezentatívnymi aktivitami, ktorými si zdvihnete vašu šancu získať prácu.

Nepodceňujte sa

V poslednom rade sa nepodceňujte. Myslite na to, že každý úspešný človek sa nachádzal na začiatku a bez skúseností. Je to výzva spraviť zo seba plnohodnotného zamestnanca. Nemyslite však len na svoje slabé stránky, buďte cieľavedomý, zamerajte sa na správne ciele, ukážte sa na trhu práce s tým najlepším čo ste sa naučili, ukážte iniciatívu učiť sa nové veci a nestagnujte. Verte si a budú vám veriť aj ostatný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *