Čo robiť s časovými medzerami vo vašom životopise?

Pozeráte sa na svoj životopis a zistíte, že tam máte časové medzery. Nie je to nič neobvyklé, dôvodov môže byť viacero. Dlhodobá choroba, starostlivosť o blízku osobu, štúdium, cestovanie, evidencia na úrade práce, potreba oddychu od pracovného stresu alebo rodičovská dovolenka. V živote každého z nás vzniknú situácie, ktorých výsledkom je okno v životopise. 

Ako vysvetliť tieto medzery?

 

 

 

 

V prvom rade, nikdy vo svojom životopise neklamte alebo nezamlčiavajte skutočnosti. Všetci dobre vieme, že sa môžu v živote naskytnúť aj ťažké situácie, o ktorých sa ťažko rozpráva. Ak sa niečo takéto udialo a vy to nechcete hneď vypisovať do životopisu, napíšte len – dobrovoľná nezamestnanosť.

Zdravotné problémy

Na pohovore sa môže stať, že personalistu budú tieto tajomné skutočnosti zaujímať, predsa chcú prijať niekoho kto je úprimný a nebojí sa vyložiť karty na stôl. Ak sú dôvodom zdravotné problémy, nemusíte hovoriť o detailoch vášho ochorenia. Zamestnávateľa však bude zaujímať či vaše ochorenie neobmedzuje výkon pracovnej činnosti. Môžete mu priblížiť, ako ste trávili svoj voľný čas, či ste sa niečo nové naučili a uistiť ho, že vaše zdravotné problémy sú vyriešené a neovplyvňujú váš pracovný výkon.

Materská alebo rodičovská dovolenka

Do životopisu by ste mali uvádzať aj rodičovskú či materskú dovolenku. Ide o prirodzenú vec, za ktorú sa rozhodne nemusíte trápiť.  Ak sa blíži čas, kedy sa plánujete vrátiť naspäť na pracovný trh, odporúčame sa začať vzdelávať už v predstihu.  Osviežite si informácie a naučíte sa niečo nové, postupne si začnete znova zvykať na pracovný režim a nájdete spôsob ako skĺbiť rodinu a prácu dokopy.

Ak ste absolvovali nejaké kurzy už počas materskej dovolenky, odporúčame do životopisu napísať Rodičovská dovolenka + Kurz účtovníctva, Kurz personalistiky, a pod. Do odrážok môžete zhrnúť všetko, čo ste sa počas kurzov naučili.

Výpoveď

Prepustili vás a nepodarilo sa vám nájsť hneď novú prácu. Tu je dobré vysvetliť dôvody vášho prepustenia. Ak to boli nejaké nedostatky vo vašich vedomostiach alebo vzdelaní, váš budúci zamestnávateľ určite ocení, ak ukážete, že ste sa počas času bez práce aj v niečom zdokonalili. Taktiež ocení keď si priznáte vlastné chyby a bude vidieť, že ste sa z nich poučili. Postavte sa k tomu čelom s pokorou a snahou to napraviť.

Cestovanie

Ak máte medzeru v životopise kvôli cestovaniu, uveďte to tam tiež. V tomto prípade vysvetlite dôvody, prečo ste sa vydali do sveta, či už kvôli zdokonalení v cudzom jazyku alebo ste chceli spoznať nové kultúry.

Štúdium

Rozhodli ste sa vrátiť do školy? V tomto prípade vám môže pomôcť uviesť konkrétne zručnosti, ktoré ste si chceli osvojiť alebo kvalifikáciu, ktorú chcete získať. Popíšte aj k čomu by vám mohli novo nadobudnuté vedomosti pomôcť.

Ak chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našom Facebooku DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame Dekra_pracovne_ponuky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *