Ako si živnostníci môžu zvýšiť svoj dôchodok?

Výška dôchodku živnostníkov je ovplyvnená výškou odvodov, ktoré odvádzajú. Väčšinou ide o minimálne odvody, ktoré im v súčasnosti zabezpečia väčšie množstvo peňažných prostriedkov, avšak v budúcnosti sa to odrazí na nízkych dôchodkoch a dávkach od štátu.

Ako živnostník platením nízkych odvodov si môžete uplatňovať paušálne výdavky, vďaka ktorým si môžete odpočítať až 60% z príjmov. Týmto spôsobom si dokážete zmenšiť daňový základ aj vymeriavací základ pre platenie odvodov. Práve z neho sa vypočítava dôchodok ale aj iné štátne dávky, ako je dávka v nezamestnanosti. Minimálny vymeriavací základ je vo výške polovice priemernej mesačnej mzdy spred 2 rokov, teda ak platíte minimálne odvody, váš nárok na dôchodok bude v približne polovičnej výške, ako keby ste boli zamestnaný a poberali priemernú mzdu.

Ako živnostník, ktorý odvádza minimálne odvody musíte rátať s tým, že pri skončení podnikania a odchodu do dôchodku sa vám výrazne znížia príjmy. Na dôchodok si môžete šetriť aj inými formami ako povinnými odvodmi.

Ako si môžete zvýšiť budúcu penziu?

1. Dobrovoľné odvody do Sociálnej poisťovne, 2. pilier

Ak sa rozhodnete zvýšiť si svoj budúci dôchodok takouto formou, musíte uzatvoriť zmluvu o zasielaní týchto príspevkov s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Vybrať si môžete z niekoľkých balíkov dobrovoľného poistenia:

  1. Dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti
  2. Dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné dôchodkové poistenie
  3. Dobrovoľné dôchodkové poistenie
  4. Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

Pozor, pretože niektoré osoby nemôžu využiť určité balíky dobrovoľného poistenia

  • Balík č. 1 a 2 – nemôže využiť fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená ako SZČO
  • Balík č. 3 – nemôže ho využiť osoba s priznaným predčasným starobným dôchodkom
  • Balík č. 1,2,4 – nemôže ich využiť osoba s priznaným starobným dôchodkom, predčasným starobným dôchodkom, invalidným dôchodkom s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a poberateľ akéhokoľvek invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.
Akými spôsobmi si môžete ešte zvýšiť penziu?

2. Môžete využiť doplnkové dôchodkové poistenie, tzv. 3. pilier

Takéto príspevky do 3. piliera vám pomôžu ušetriť na daniach. Ďalší spôsob je šetriť si peniaze alebo investovať do rôznych fondov. So sporením treba začať čo najskôr. Pri dlhšom sporení totižto v niektorých prípadoch platí, že inkasujete aj úroky z úrokov.

 

Ak chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našom Facebooku DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame Dekra_pracovne_ponuky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *