Ako si vytvoriť príjemné pracovné prostredie u Vás doma?

Ak by sme sa zamysleli nad prácou z domu v čase ešte pred pandémiou, brali by sme túto možnosť všetkými desiatimi. Veď prečo by to tak nebolo. Myšlienka, že nemusíme stávať dve hodiny skorej pred prácou, tlačiť sa v autobusoch alebo stáť v zápche, ale naopak upraviť si svoj deň podľa našich predstáv už od momentu čo otvoríme oči je pre nás lákavá. Bohužiaľ, s dnešnými podmienkami, ktoré skôr prikazujú prácu z domu ako dávajú na výber je stále obťažnejšie ostať pozitívne naladený. Nehovoríme, že takýto druh práce nemá svoje výhody, ale pre niekoho môže takáto izolácia a odtrhnutie od pracovného kolektívu znamenať pocit osamelosti a pomaly aj stratu sebadisciplíny. Ako sa nezblázniť z dlhšie trvajúcej práce z domu? Vyskúšali sme si to aj my na vlastnej koži a máme pár zaručených trikov, ktoré nám pomohli.

Vytvorte si pracovný režim

Doma na nás čakajú rôzne nástrahy, ktoré nás spomaľujú a odďaľujú nás od pracovných povinností. Ťažšie je to ešte aj v tom prípade, ak sú s vami doma deti, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť. Zo začiatku sa vám môže zdať, že voľnosť, ktorú ste v práci nemali a teraz ju máte je úžasnou výhodou. Ale ak budete spať do obeda a celý váš pracovný deň sa vám posunie, po čase zistíte, že toto nie je cesta k vašej spokojnosti. Preto je dôležité si vytvoriť pracovnú rutinu, ktorej sa budete držať. Slovo rutina neznie najatraktívnejšie ale v tomto prípade je naozaj dôležitá. Skúste si naplánovať kedy budete stávať, vyhraďte si čas na raňajky, na vaše ranné cvičenie alebo prechádzku zo psom. Takéto aktivity vás vedia príjemne naladiť na prácu. Ak ste si predchádzajúci deň neurčili vaše povinnosti na nasledujúci deň, spravte to pred tým, ako začnete pracovať. Takto budete vedieť,  na čo sa zamerať a čo by ste mali stihnúť dokončiť. Rozplánujte si svoje úlohy, ak ste zvyknutý riešiť dôležitejšie úlohy hneď ráno ešte pred obedom, robte to aj doma. Poobede sa venujte menším úlohám, ktorých plnenie vám nezaberie veľa času a pred koncom vašej pracovnej doby budete mať zo seba dobrý pocit. Dôležité je si stanoviť vašu obednú prestávku ale aj to kedy skončíte. Ľudia pracujúci z domu sú podľa viacerých štúdií produktívnejší ale zároveň strávia aj viac času nad prácou. V domácom prostredí ľahšie stratíte pojem o čase, preto dodržujte vašu pracovnú dobu a nepredlžujte si ju. Aj v práci sa môže raz za čas stať, že niečo nestíhate dorobiť, tlačí na váš šéf a tak ostanete dlhšie o pol hodinu. Ale nezabúdajte na to, že sa to nedeje každý deň a aj vy máte nárok na váš osobný voľný čas. 

Majte váš osobný priestor na prácu

Mali by ste si vytvoriť pokojné prostredie pre vašu prácu. Je však dôležité rozlíšiť pokojné miesta vo vašom dome alebo byte od tých, ktoré sú pre vás oddychovými zónami. Prácu by ste si nemali brať do spálne alebo do miestnosti, v ktorej vás môže rozptyľovať televízor, pohodlný gauč alebo ostatný členovia vašej rodiny. Vieme, je náročné pracovať v domácnosti, ktorú obývajú aj vaše malé deti. V čase bez protipandemických opatrení by sme vám poradili, aby ste striedali vykonávanie vašej práce doma s prácou v kaviarni alebo v nejakom vašom prenajatom priestore. Avšak podmienky, ako môžeme pracovať sa nám stále menia, a preto sa musíme prispôsobiť aj my. Vytvorte si u vás doma pracovný kútik, ktorý bude patriť len vám. Aj pre vaše deti bude jednoduchšie pochopiť, že ste vo vašej pracovni, v ktorej nechcete byť rušený. Mala by byť s dostatok denného svetla, na vašom stole by ste si mali udržiavať poriadok, ak nie ste zvyknutý pracovať v chaose, ktorým vám vyhovuje. Eliminujte si všetky rušivé prvky a pustite sa do práce. 

Udržiavajte kontakt

Nezabúdajte na to, že sme stále spoločenské bytosti. Pre väčšinu ľudí je veľmi náročné si udržiavať zdravý psychický stav a pohodu pri práci z domu. Náročnejšie to je ešte aj v tom prípade, ak nepoznáme koniec tejto situácie. V kancelárii alebo v práci máme stále k dispozícii našich kolegov. Bohužiaľ tieto predtým každodenné interakcie sú pre nás stále viac vzácnejšie. Preto sa snažte ich nestratiť úplne a budujte ich aj vo virtuálnom prostredí. 

Dúfame, že vás tento článok zaujal a bol pre vás prínosom. Ak máte záujem o ďalšie tipy a triky z pracovného prostredia, sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *