Ako sa znova vrátiť do pracovného kolotoču po rodičovskej dovolenke?

Návrat do pracovného života po materskej alebo rodičovskej dovolenke býva náročný. Nielenže vypadnete z pracovného tempa, no za ten čas sa vo vašej práci zmenia procesy, kolegovia a možno aj vedenie. Zároveň je tu ďalšia výzva, a to zosúladiť pracovný život s tým rodinným.

  

Získajte znova svoje sebavedomie

Problémom pre rodičov, ktorí strávia niekoľko mesiacov či rokov intenzívne s dieťaťom, je pocit nízkeho sebavedomia. Majú strach, že činnosti, ktoré pred tým vykonávali v práci bežne teraz nezvládnu. Býva to veľkým problémom, pretože ak neveríte samým sebe, ako vám majú veriť ostatní?

Získať svoje sebavedomie späť je to prvé čo musíte spraviť. K tomu vám pomôže spoznať znova svoje silné stránky. Skúste si na papier napísať svoje silné stránky, v ktorých sa cítite výnimočne dobrý a odprezentujte si to sami pred sebou. To môže byť vaša prvá príprava na pohovory. Ak sa v tomto cítite stratení a neviete identifikovať v čom ste dobrí, skúste bezplatný test TU alebo platený Gallup test, ktorý vám odhalí nie to, kde by ste mali pracovať ale ako ako by ste mali pracovať. 

  

Verte si a nepodliehajte chybným predsudkom

Taktiež sú tu nevedomé predsudky, ktorým musia rodičia po materskej dovolenke čeliť pri hľadaní práce. Prichádzajú zo strany firiem, ktoré podľa štúdie Harvard business review, uprednostňujú ľudí ktorí si hľadajú prácu kvôli výpovedi alebo preto lebo hľadajú niečo nové, namiesto uchádzačov po materskej alebo rodičovskej dovolenke.

Matky v tomto kontexte dostávajú nelichotivé ohodnotenie, ktoré znamená –  menej angažované, menej kompetentné a menej času na prácu.

To však nemusí byť pravda, pretože veľkou výhodou žien po materskej dovolenke je, že sú v práci efektívnejšie, majú výborný time management a sú organizovanejšie.

  

Nenechajte nič na náhode

Ale to nie je všetko. Znova by ste sa mali začať vzdelávať, pretože digitálny vývoj ide stále dopredu. Pred nástupom do práce si spravte prehľad o najnovších novinkách vo vašom obore. Na škodu nebude ani keď si pridáte do svojho životopisu nejaké zručnosti navyše. Existujú rôzne kurzy napríklad na vývoj web stránok, marketing na sociálnych sieťach a pod. Ak toto nespadá do vášho oboru, určite sa nájdu kurzy aj pre to, čo budete potrebovať vy vo svojej práci.

Taktiež sa môžete zamerať na rozvoj mäkkých zručností, ktoré budú pre vás prínosom bez ohľadu na povolanie, ako je napríklad schopnosť riešiť komplexné problémy, kritické myslenie a analýza, kreativita a originalita, leadership a sociálny vplyv, a podobne. 

  

Posledný krok

Ako posledný krok si oprášte a doplňte svoj životopis. To, čo ste sa naučili počas rodičovskej dovolenky tiež nie je na zahodenie. Vylepšili ste svoje organizačné schopnosti, schopnosť delegovať úlohy, prevziať zodpovednosť či motivovať. Nezabudnite aj na grafickú stránku vášho životopisu. V rukách personalistu určite vynikne viac životopis, ktorý je pekne spracovaný, ako len rýchlo napísaný vo worde.

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našej Facebookovej stránke DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame DEKRA_pracovne_ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *