Ako sa uchádzať o prácu v zahraničí?

Veľa z nás rozmýšľa nad prácou v zahraničí. Niekedy môže byť dôvodov viac, ale tie najčastejšie, ktoré nás dokážu presvedčiť sú väčší plat, nové životné skúsenosti a zmena prostredia. Nie každý je schopný vyjsť zo svojej komfortnej zóny a čeliť novým situáciám, ale tí čo to urobili získali pracovné skúsenosti, spoznali množstvo nových ľudí a nadobudli znalosti cudzieho jazyka, ale hlavne mali možnosť spoznať novú krajinu s úplne inej perspektívy. Ako získať prácu v zahraničí ?

Je len na vás či v tomto prípade využijete služby personálnej agentúry alebo pôjdete do toho sám za seba. Ak sa rozhodnete ísť na vlastnú päsť, čakajú vás prípravy a povinnosti, ktorým sa nevyhnete.  Musíte si uvedomiť, že práca, ktorú hľadáte je pre vás v úplne cudzom prostredí a príprava na ňu vyžaduje aspoň základnú znalosť cudzieho jazyka. 

Na čo treba myslieť pred odchodom do zahraničia?

Treba zohľadniť rozpočet, ktorý na začiatok v danej krajine budete potrebovať. Ubytovanie na jeden až tri mesiace dopredu, strava, letenkapreprava do práce každý deň, ale aj poistenie a administratívne úkony, bez ktorých sa v cudzej krajine nezamestnáte.  Preto je jednoduchšie byť na všetky výdavky pripravený dopredu a odchádzať zo svojej krajiny s dostatočnou finančnou rezervou. To, kým sa vám peniaze, ktoré ste na to minuli vrátia, chvíľku potrvá. Preto je takéto rozhodnutie pre vás výhodnejšie, ak idete pracovať do zahraničia na dlhší čas. Niektorí ľudia sú však opatrnejší a nechcú sa vystavovať zbytočnému riziku a radšej využijú služby personálnej agentúry.

Výhody práce v zahraničí cez personálnu agentúru

Prostredníctvom personálnej agentúry sa môžete dozvedieť o ponukách, ktoré trvajú kratšie, ako napríklad sezónne ponuky cez leto alebo len jednorazová práca na určitom projekte. Počas krátkeho času si zarobíte peniaze, spoznáte krajinu a prostredie, získate kontakty, ktoré vám môžu pomôcť s prácou do budúcna. Ponúkajú však aj pracovné pozície na dlhšie pracovné obdobie. V prvom aj druhom prípade by vám agentúra mala pomôcť okrem získania práce, tým myslíme aj všetky náležitosti ohľadne zmluvy a administratívnych a legislatívnych záležitostí,  aj s celkovým transportom. Ale čo je hlavné, agentúra vám vo väčšine prípadov zabezpečí bývanie a pri niektorých ponukách ho za vás aj uhradí. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o prácu v zahraničí po prvý krát je práve toto obrovskou výhodou. Komunikácia s personálnou agentúrou vám môže pomôcť v začiatkoch, hlavne ak máte len základnú znalosť cudzieho jazyka. Tým sa však nedajte odradiť, cudzí jazyk sa na vás za pár mesiacov nalepí a po čase sa budete vedieť dorozumievať aj vy sami. Je dôležité aby ste si personálnu agentúru najskôr overili,  aby ste jej mohli dôverovať. 

Ako si overiť personálnu agentúru?

Určite si ju vyhľadajte na internete, pozrite si jej webovú stránku alebo ak majú, tak aj stránku na Facebooku. Každá agentúra musí mať licenciu na sprostredkovanie práce. Tú si môžete jednoducho overiť na stránke Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v Sprostredkovanie zamestnania za úhradu. Ak ide o legitímnu personálnu agentúru musí byť zverejnené jej sídlo, ktoré vám odporúčame fyzicky navštíviť a uistiť sa, že je reálne. Tak isto sa pozrite aj na to ako dlho sa agentúra nachádza na trhu, a akú má za sebou históriu. Najlepšou vizitkou personálnej agentúry sú samotní zamestnanci, ktorým pomohla získať prácu v zahraničí, preto sa zaujímajte o ich recenzie. Tie vám pomôžu si spraviť pravdivý obraz o agentúre. Agentúra by nemala od vás vyžadovať žiadne poplatky za vystavenie a preklad dokumentov, či za sprostredkovanie pracovnej ponuky. Takýmto agentúram sa radšej vyhnite. Jediné poplatky, ktoré vám môžu byť účtované sú poplatky za doplňujúce služby, ako je rezervácia dopravy a ubytovania. V takomto prípade, ak agentúra za vás nehradí poplatky za cestu a ubytovanie, spravte si prieskum aj vy, či je to pre vás najlacnejšia možnosť.

Je len na vás koľko informácii si získate o konkrétnej krajine a ako budete na nové zamestnanie pripravený. Už len samotné rozhodnutie ísť pracovať do zahraničia a vytrvať aj napriek zmenám a životným situáciám, ktoré vás postretnú, dokazuje to, že ste nezávislí, zodpovedný, máte dôveru v seba samého, dokážete sa adaptovať na cudzie prostredie a pracovať s ním. Budete mať možnosť stretnúť sa s novou kultúrou, s novými ľuďmi, s novým pohľadom na svet a naučíte sa nový jazyk. Práca v zahraničí má veľa výhod, a ak sa po čase vrátite naspäť, vrátite sa aj so skúsenosťami, ktoré ocení nejeden zamestnávateľ na Slovensku.

 

Ak si myslíte, že pracovať v zahraničí je niečo pre vás, kontaktujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky a radi vám poradíme. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *