Ako sa rozhodnúť, ak máte na stole dve pracovné ponuky?

Absolvovali ste viacero pohovorov a dúfate, že sa vám pošťastí získať nejakú pracovnú ponuku. Ale čo robiť, ak dostanete nie jednu, ale dve pozitívne odpovede V tomto prípade sa musíte rozhodovať z dvoch pracovných ponúk. Treba brať do úvahy viacero faktorov, aby ste nespravili nesprávny krok, ktorý by ste v budúcnosti mohli ľutovať. Preto si prejdite jednotlivé body,  a zistite, ktorá pracovná ponuka je pre vás tá pravá. 

 

 

 

 

Na pohovore by ste sa mali čo najviac pýtať otázky o firme, ale ak ste tak nespravili pokúste sa zhromaždiť informácie inak. Informácie o spoločnosti ako takej alebo o jej zamestnancoch, alebo o tom aká firemná kultúra tam vládne. Ak ste nenarazili na nikoho osobne, kto by vo firme pracoval, skúste využiť sociálne siete, na ktorých sa ľudia vždy radi pochvália ak sa im niečo podarí v práci, alebo naopak ak sa im niečo nepáči.

Na pohovore vás môžu rýchlo nalákať na vysoký plat,  ale pri žonglovaní medzi dvomi ponukami zavážia aj ostatné veci, ako sú benefity, pracovné prostredie a podobne. Kľudne si spravte list s pre a proti, ktorý vám uľahčí rozhodovanie. Takže poďme postupne:

Plat

V prvom rade vás asi zaujíma plat, ktorý vám ponúkajú. Spolu však s vašou mesačnou odmenou za prácu berte do úvahy aj ďalšie bonusy, ako je možnosť vzdelávania, flexibilný pracovný čas, zľavy, rekreačné bonusy, multisport karta alebo zvýhodnené súkromné zdravotné ošetrenie a podobne. Všetko čo je pre vás lákavé a zaujímavé si napíšte ako plus pre firmu, ktorej sa to týka.

Pracovná doba

Dôležitá je aj dĺžka pracovnej doby. To súvisí trochu aj s benefitmi, v ktorých môže byť zahrnutá možnosť pracovať z domu alebo mať flexibilný pracovný čas. Taktiež treba zvážiť či vám vyhovuje pracovná doba vzhľadom na váš život, rodinu, deti. Počítať musíte aj s časom, ktorý strávite dochádzaním. A čo také nadčasy? Alebo služobné cesty? A koľko dní dovolenky vám ponúkajú?

Firemná kultúra

Firemná kultúra a hodnoty firmy sa dostávajú ako faktory ovplyvňujúce uchádzačov o prácu do popredia čoraz viac. Či už to znamená rôzne teambuildingy, spoločné raňajky, systém hodnotenia zamestnancov a podobne, toto všetko tvorí firemnú atmosféru. Taktiež sú to ľudia. Čím viac je firemné prostredie rozmanité a tolerantné, tým viac sú zamestnanci spokojnejší. 

Pridaná hodnota

Akú pridanú hodnotu vám môže táto práca ponúknuť? Firma, do ktorej nastúpite by vám mala poskytovať priestor na rozvoj a vzdelávanie. Taktiež možnosť uplatniť sa aj na iných oddeleniach alebo prevziať väčšiu zodpovednosť.

 

 

 

Keď sa rozhodujete medzi dvomi ponukami, je vždy múdre myslieť v dlhodobom horizonte. Položte si preto otázku, kde sa chcete vidieť o 5-10 rokov? V ktorej spoločnosti vidíte väčšie výzvy?

Nerobte takéto veľké rozhodnutia unáhlene. Nechajte si to uležať v hlave. Niekedy dobre funguje aj to, ak si v hlave predstavíte, že ste sa rozhodli pre jednu z dvoch ponúk. Ak sa cítite, že pri jednej z nich to bolo lepšie rozhodnutie, tak niečo na tom bude. Skúste si taktiež predstaviť, že budete každý deň pracovať s manažérom, ktorý s vami robil pohovor. Ako na vás pôsobil? Bol to príjemný rozhovor? Čo vám hovorí vaša intuícia?

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našej Facebookovej stránke DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame DEKRA_pracovne_ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *