Ako motivovať a udržať si zamestnancov?

Pracovné prostredie a podmienky, ktoré sú dostatočne motivujúce sú základom kvalitného pracovného výkonu vašich zamestnancov, a teda aj vašim úspechom. Motivovaní zamestnanci pridávajú k svojej práci extra hodnotu, ľahšie dosahujú úspech, sú spokojnejší a neuvažujú nad zmenou zamestnania.

Ako docieliť, aby aj vaši zamestnanci boli motivovaní pracovať práve u vás?

Dôležité je pochopiť čo vaši zamestnanci potrebujú

Identifikovať to, čo vaši zamestnanci potrebujú vám pomôže udržať spokojných a motivovaných zamestnancov. Každý zo zamestnancov má vlastné potreby, nie len v súkromnom živote ale aj v tom pracovnom. Ľudia pracujú vďaka určitým motivátorom. Nie je to len plat a odmeny ako sa môžete nazdávať.  Vedieť, po čom zamestnanec túži vedie k pochopeniu a následnému vybudovaniu takého pracovného prostredia, v ktorom môže byť zamestnanec plne angažovaný.

Budujte vzťahy

Rešpektujúce pracovné prostredie ale aj hĺbka vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Práve budovanie vzťahov zvyšuje lojalitu či vnútornú chuť pracovať tak, ako keby zamestnanci pracovali vo svojej vlastnej firme. Keď zamestnávatelia uvažujú and tým, ako docieliť maximálny výkon u svojich ľudí, väčšinou uvažujú len nad vonkajšími motivátormi. Ako napríklad zvýšiť plat. Takáto motivácia môže zamestnanca „nakopnúť“ a môže sa zvýšiť jeho efektivita, ale len na určitý čas. Keď jeho pocit dobre odvedenej práce vyprchá, vracia sa do svojich zabehnutých koľají – odrobiť len toľko práce, za ktorú som platený.

Pomôžte tvoriť pocit zmysluplnosti

Vnútorná motivácia, teda tvorivosť, odovzdanosť, nadšenie pre prácu a pocit zmysluplnosti je dôležité budovať u všetkých zamestnancov. Či už ide o pracujúcich vo výrobe, kancelárii, každý potrebuje cítiť, že robí niečo zmysluplné. A táto vnútorná motivácia sa u zamestnancov nevybuduje sama. Na to je potrebný dobrý a motivovaný manažér/líder, ktorý dokáže u svojich ľudí vzbudiť dôveru a ukázať im, že mu na nich záleží, ako aj na práci a zákazníkoch. 

Pravidelne sa rozprávajte so svojimi zamestnancami 

Každý zamestnanec by mal presne vedieť čo má robiť a byť s týmto zaradením vo vnútornom súlade. Niekedy sa zabúda na to, že ľudia netvoria len ľudský zdroj, nie sú len nejakým strojom, ktorému zadáte vstupné hodnoty a s nimi pracujú ďalších 10 rokov. Zamestnancom nestačí povedať raz za rok čo od nich očakávate, ale vracať sa k tomu na pravidelnej báze.

Prejavte rešpekt

Netreba zabúdať, že v motivujúcom prostredí by mal byť prirodzený priestor na vznik chýb pri hľadaní nových riešení. Mnoho manažérov si neprizná, že aj oni sú omylní. A tak zabraňujú vzniku prostredia, v ktorom sa nikto nebojí  opýtať, alebo urobiť chybu. Komunikácia je pre fungujúcu firmu kľúčová. Ako inak získať spätnú väzbu, objektívne posúdiť pripomienky zamestnancov alebo prejaviť rešpekt a oceniť ich prácu? Zamestnanci chcú vedieť, že si ich úspech vážite, a vy  zasa chcete aby boli motivovaný a sebavedomí v tom čo robia, a verili vo svoje nápady.

Rozvíjajte čo sa dá rozvíjať

Okrem vyššie uvedeného je dôležitý aj profesijný rozvoj vašich zamestnancov. Vzdelávanie zamestnancov by malo byť pre firmy prirodzené. Je však smutnou pravdou, že sa firmy tomuto rozvoju vyhýbajú kvôli mylnej predstave finančnej a časovej náročnosti.

Zamestnanci odchádzajú zo svojich zamestnaní nie len kvôli platovým podmienkam ale aj kvôli tomu, že neboli naplnené ich očakávania a nemali možnosť napredovať. Ak firmy nakoniec musia prijímať každého pol roka nových zamestnancov, školiť ich a venovať im čas, stojí to firmu viac peňazí, ako by investovali do vzdelávania ich stálych zamestnancov.

Vyplývajúce výhody, z ktorých na prvý pohľad profituje zamestnávateľ (nízka fluktuácia, vzdelaní, kvalifikovaní a efektívnejšie pracujúci zamestnanci) poskytujú pridanú hodnotu aj samotným zamestnancom. Od zvyšovania ich hodnoty vo firme až po vedomie, že môžu s vami ako zamestnávateľom rátať, pretože im veríte a rátate s nimi aj do budúcnosti.

Vzdelávanie je činnosť, ktorá by mala pretrvávať celý život. Preto sa pri vzdelávaní nesústreďte len na svojich zamestnancov ale aj na seba. Dnes je k dispozícii množstvo rozvojových a školiacich programov, ktoré možno využiť.

Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našej Facebookovej stránke DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame DEKRA_pracovne_ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *