Cestovné náhrady za pracovnú cestu sa týkajú nie len zamestnancov ale aj živnostníkov (SZČO).
Čo to však znamená a kedy ide o pracovnú cestu?
Je to pracovná činnosť, s ktorou ste ako zamestnanec súhlasil a je vykonávaná na inom mieste, ako miesto výkonu vašej práce, ktoré máte dohodnuté písomne alebo v pracovnej zmluve so svojim zamestnávateľom.
Pri čom vznikajú cestovné náhrady?
Vznikajú pri vašej pracovnej ceste, napríklad pri stravovaní, ubytovaní alebo ako náklady za dopravu.
Kedy vaša pracovná cesta začína?
Pracovná cesta v rámci Slovenska: začína od momentu kedy ste opustili svoj domov. To znamená, že ak idete autom alebo verejnými dopravnými prostriedkami, vždy vaša pracovná cesta začína od chvíle, čo ste zabuchli dvere vášho príbytku.
Pracovná cesta v zahraničí: začína od momentu, čo ste prešli hranice našej krajiny.
Na aké cestovné náhrady pri pracovnej ceste v rámci Slovenska máte nárok ?
Všetky cestovné výdavky, ktoré nižšie vymenujeme, musíte zdokumentovať (okrem stravného). Odporúčame si vždy nechávať z pracovnej cesty účtenky či už za autobusovú dopravu, hotel a pod.
Nárok na náhradu máte pri :
- cestovných výdavkoch (napríklad pohonné hmoty do vášho automobilu alebo lístok na autobus)
- výdavkoch na ubytovanie (úhrada za hotel, airbnb a pod.)
- vašich výdavkoch na stravu, pri ktorých vám nárok vzniká automaticky aj bez dokladovania účteniek
- rôznych vedľajších výdavkoch (napr. lístky na konferenciu,…)
V akej výške je stravné pri služobnej ceste na území Slovenska ?
Ako zamestnancovi vám nárok na stravné vzniká za každý pracovný deň na vnútroštátnej služobnej ceste, ktorá trvá viac ako 5 hodín. Keďže nemusíte dokladovať vaše výdaje na stravu, vaše stravné sa vypočítava automaticky a súvisí s dĺžkou vašej služobnej cesty.
- Pri 5 až 12 hodinách máte nárok na 5,10 EUR
- Pri 12 až 18 hodinách máte nárok na 7,60 EUR
- Pokiaľ vaša služobná cesta trvá viac ako 18 hodín, vzniká vám nárok na 11,60 EUR náhrady za stravné.
Na aké cestovné náhrady pri pracovnej ceste v zahraničí máte nárok ?
Tak ako pri pracovnej ceste na území Slovenska, vám vznikajú také isté náklady, preto vám prináleží náhrada za ubytovanie, stravné, dopravu a iné výdaje.
Avšak k týmto náhradám sa pridávajú pri ceste do zahraničia ešte:
- náhrada za poistenie pri nevyhnutných liečebných výdavkoch v zahraničí, a to v prípade, ak ste sa poistili ako zamestnanec sám
- náhrada za povinné alebo odporúčané očkovanie, a to Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou.
V akej výške máte náhrady za stravné pri pracovnej ceste do zahraničia?
Výška náhrady za stravné sa odvíja od dĺžky trvania pracovnej cesty. Stravné sa teda bude počítať podľa hodín strávených mimo Slovenskej republiky, ale nie zo základnej sadzby určenej pre Slovenskú republiku ale pre danú krajinu, v ktorej vy, ako zamestnanec strávite v kalendárnom dni najviac hodín. Ak strávite v rozdielnych krajinách rovnaký počet hodín, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre vás výhodnejšie.
Podľa dĺžky pracovnej ceste máte nárok na výšku stravného nasledovne:
- do 6 hodín vám patrí 25% zo základnej sadzby stravného.
- nad 6 až 12 hodín vám patrí 50% zo základnej sadzby stravného
- nad 12 hodín vám patrí 100% zo základnej sadzby stravného
Ak ste mali pri zahraničnej pracovnej ceste poskytnuté bezplatné stravovanie alebo len časť vašej stravy bola bezplatná, kráti sa vám to takým istým spôsobom, ako pri náhrade za stravovanie na Slovensku. Jediný rozdiel je suma, z ktorej sa robí výpočet. Základná sadzba stravného je určená podľa krajiny, v ktorej ste alebo ste sa nachádzali.
Čo vám môže zamestnávateľ navyše ponúknuť pri pracovnej ceste do zahraničia ?
Zamestnávateľ vám môže, ale aj nemusí ponúknuť vreckové, nanajvýš v hodnote 40% stravného. Takýto príjem je však zdaniteľný a podlieha odvodom a dani z príjmu zamestnanca.
Ak máte záujem o ďalšie tipy a triky z pracovného prostredia alebo novinky o legislatívnych zmenách, sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky.