Aké podmienky má práca počas poberania dôchodku?

Na Slovensku pracuje počas poberania dôchodku približne 200 000 dôchodcov. Niektorí pracujú kvôli tomu, aby si udržali kondíciu a boli stále aktívni, iní si bohužiaľ len z dôchodku, ktorý je v priemere 516€ nevedia pokryť všetky náklady na život, ktoré sa stále zvyšujú.

Ak dovŕšite dôchodkový vek a začnete poberať starobný dôchodok, nemusíte automaticky prestať pracovať. Stále môžete poberať aj plat aj dôchodok. Tak isto aj invalidný dôchodcovia môžu mať aj plat aj invalidný dôchodok, ak im to zdravotný stav dovolí. Iné to je pri dôchodcoch, ktorí poberajú predčasný dôchodok. Tí môžu pracovať len na dohodu a maximálny plat, čo znamená, že mesačne môžu zarobiť do 200€. Ak by sa tento limit prekročil, Sociálna poisťovňa môže pozastaviť vyplácanie dôchodku. Obnovenie vyplácania dôchodku nastane až keď prestanú pracovať alebo dosiahnu dôchodkový vek.

Aké výhody môžete získať ako dôchodca s pracovnou zmluvou?
  1. Máte nárok na dovolenky, gastrolístky, nemocenské dávky, tak isto ako ostatní zamestnanci
  2. Ak vo firme pracuje viac ako 49 zamestnancov a váš pracovný pomer trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov máte nárok na príspevok na rekreáciu.
  3. Zamestnávateľ platí za vás poistné, starobné a nemocenské poistenie, taktiež  úrazové, garančné poistenie (len ak má povinnosť byť garančne poistený).
Kedy ako dôchodca nemusíte platiť odvody?
  • Ak ste starobný predčasný či výsluhový dôchodca tak po dovŕšení dôchodkového veku alebo ak ste poberateľ invalidného dôchodku pracujúci na dohodu si môžete v jednom kalendárom mesiaci určiť jednu dohodu, z ktorej nebudete platiť poistné na dôchodkové poistenie, ak váš príjem nedosiahne za mesiac viac ako 200€.
  • Ak ste dôchodca zamestnaný na dohodu a zarobili ste viac ako 200€, odvody musíte platiť len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200€.
  • Ak ste dôchodca s predčasným dôchodkom a ste zamestnaný na dohodu môžete vďaka odvodovej úľave poberať predčasný dôchodok a pracovať na dohodu bez toho, aby vám Sociálna poisťovňa zastavila vašu výplatu. Ak presiahnete mesačný príjem 200€, teda ročný príjem 2 400€ Sociálna poisťovňa vám výplatu zastaví ale v ďalšom roku vám ju znova obnoví.
  • Dôchodcovia, ktorí vyžijú túto odvodovú úľavu a neplatia odvody na dôchodkové poistenie, nebudú mať nárok ani na zvýšenie dôchodku. Zvýšenie dôchodku sa týka len tých dôchodcov, ktorí platia dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne.
  • Pri invalidných dôchodcoch sa invalidná penzia nezvyšuje na základe toho, že pracujú, ale platenie odvodov sa im zohľadňuje pri výpočte starobného dôchodku. Sociálna poisťovňa im vypočíta výšku starobného dôchodku pri dovŕšení ich dôchodkového veku a porovná ju s invalidným dôchodkom. Vyplácať bude tú penziu, ktorá bude vyššia.
 
Ak chcete vedieť viac o tipoch z pracovného prostredia, sledujte nás na našom Facebooku DEKRA pracovné ponuky alebo na našom Instagrame Dekra_pracovne_ponuky
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *