Vedeli ste, že existujú stupne náročnosti práce, ktoré ovplyvňujú aj vašu výšku minimálnej mzdy? Zamestnávateľ vašu pracovnú pozíciu priraďuje do konkrétneho stupňa náročnosti práce, ktorý vychádza hlavne z náplne pracovného miesta. Ak je vaša pracovná činnosť, ktorú od vás očakáva zamestnávateľ náročnejšia, ste podľa zmluvy zaradený aj do vyššieho stupňa.
Na toto zaradenie do príslušného stupňa náročnosti práce majú nárok len zamestnanci, ktorý vykonávajú prácu na trvalý pracovný pomer. Ak vaša pracovná náplň je charakteristická pre vyšší stupeň náročnosti práce ale vy ste zamestnaný len na dohodu, vzniká vám nárok len na minimálnu mzdu príslušnú pre prvý stupeň náročnosti práce.
Ale aby ste mali lepší prehľad o tom, čo znamenajú jednotlivé stupne náročnosti práce a aká minimálna mzda vám z nich vyplýva, prinášame vám ich jednoduchú charakteristiku s príkladmi profesií, ktoré sa často vyskytujú v daných stupňoch. Pri priraďovaní stupňa náročnosti musí zamestnávateľ zohľadňovať individualitu každého jedného pracovné miesta.
Pri každom stupni náročnosti práce je rozdielny koeficient pre minimálnu mesačnú mzdu. To znamená, že čím vyšší je váš stupeň náročnosti práce, tým je vyšší koeficient a aj vaša minimálna mzda. Tá je v roku 2022 646 EUR a minimálna mzda na hodinu je 3,713 EUR.
Vypočítať minimálnu mzdu si môžete aj sami podľa vzoru uvedeného nižšie:
Už viete, do ktorého stupňa náročnosti práci spadáte? Ak ste prišli na to, že vás zamestnávateľ zaradil do nižšieho stupňa, než do akého by ste mali byť zaradený, máte nárok požadovať od zamestnávateľa doplatok sumy za každý mesiac, v ktorom vám vyplácal menšiu mzdu ako vám mal.
Dúfame, že vás tento článok zaujal a bol pre vás prínosom. Ak máte záujem o ďalšie tipy a triky z pracovného prostredia, sledujte nás na našej webovej stránke alebo na našom Facebooku DEKRA- Pracovné ponuky.